Londýn - Spojené království, ve snaze zpomalit imigraci do země, omezí poskytování sociálních dávek cizincům ze zemí Evropské unie.
Vyplývá to z článku britského premiéra Davida Camerona publikovaného v deníku The Daily Telegraph.
Vládní návrh zákona počítá s tím, že přistěhovalci z osmadvacítky budou mít od listopadu nárok na podporu v nezaměstnanosti a přídavky na děti nově jen po dobu tří měsíců. V současnosti přitom mohou zmíněnou podporu pobírat půl roku.
Průzkumy na ostrovech ukazují, že přistěhovalectví patří k hlavním obavám Britů před parlamentními volbami na jaře 2015.
Tyto obavy posílily v zemi euroskeptické cítění, které pomohlo nacionalistické Straně nezávislosti Spojeného království (UKIP) odlákat voliče od Cameronovy Konzervativní strany. A ministerský předseda by teď chtěl uloupenou voličskou přízeň zpět.
Zdůraznil, že se chce zaměřit na ty, kdo do Británie přicházejí pouze s cílem čerpat sociální dávky. Omezení doby pro vyplácení dávek je podle něj jasný vzkaz potenciálním imigrantům, že nemohou očekávat, že v Británii dostanou něco zadarmo.
Cameronova vláda od ledna zavedla řadu dalších podobných opatření. Například zpřísnila kritéria pro žadatele o sociální dávky a prodloužila dobu, po níž mají přistěhovalci na tyto dávky nárok.
Představitelé Evropské unie tento přístup již dříve kritizovali. Nic podle nich nedokazuje tvrzení, že imigranti přicházejí do Británie s cílem žádat sociální dávky.
Ovšem některé země EU, například Německo, daly najevo, že mají pro britské obavy porozumění. Jde o jednu z mála oblastí, v nichž má britský premiér v Berlíně podporu ve své snaze o reformy unijních pravidel.
V reakci na sílící euroskeptické nálady u voličů i v jeho straně Cameron slíbil, že v případě znovuzvolení v roce 2015 vyjedná nové vztahy Británie s EU a v roce 2017 umožní Britům se vyjádřit v referendu k dalšímu setrvání Spojeného království v Unii.