Podle právě zveřejněné zprávy German Marshall Fund of the United States, která je založena na průzkumu společnosti TNS Opinion & Social v deseti evropských zemích a Spojených státech, negativní emoce vůči americkému prezidentovi Georgi Bushovi a politice USA v Evropě nevymizely.
Jak tedy Evropané vidí amerického prezidenta Bushe a co si myslí o Spojených státech?
Spolupráce Evropy a USA je třeba
Na pomyslném stostupňovém teploměru se sympatie Evropanů vůči USA vyšplhaly jen na vlažných 51 stupňů, zatímco před pěti lety to bylo 64 procent. Naopak sympatie Američanů vůči Evropské unii se zvýšily ve stejném období z 53 na 60 stupňů.
![Infobox](http://cdn.xsd.cz/resize/f392dfab3a823d43b38d2c387b359850_resize=576,432_.jpg?hash=68c7203b131eb044be59f45bb1edf6e9)
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Bush tlačí Izrael k jednání s Palestinci
- Bushova válka: Sázky rostou, konec nikde
- USA přiznají zajatým teroristům víc práv
Mezinárodní terorismus považuje za mimořádně velkou hrozbu velká většina Evropanů (66 procent, proti loňským 58 procentům) i Američanů (79 procent, loni 72). Stále více lidí v obou světadílech se obává islámského fundamentalismu - 58 procent v USA a 52 procent v Evropě.
Shodných 56 procent Američanů i Evropanů považuje hodnoty islámu za neslučitelné s hodnotami západní demokracie. Ale 60 procent lidí na obou stranách Atlantiku si myslí, že to je problém konkrétních islámských skupin a ne islámu obecně.
Obě strany Atlantiku si všímají "mimořádně důležité" hrozby Íránu, 75 procent Američanů a 58 procent Evropanů. Naopak stejně vážně bere pokračující násilí a nestabilitu v Iráku 56 procent Američanů a 45 procent Evropanů.
Protiamerické nálady tak od irácké krize v roce 2003 přece jen slábnou, přestože být "proti Bushovi" je stále politicky populární.
I největší kritici americké politiky, jakými jsou Francouzi, ale připouštějí, že spolupráce Evropy a Spojených států je nutná.
"Víc než kdy dřív potřebuje Evropa Spojené státy a Spojené státy Evropu," pronesla při loňské návštěvě Bruselu americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová a vystihla tak pocity řady politiků na obou stranách Atlantiku.
Turecko Američanům nevěří
Především v Turecku se jasně projevují protiamerické, ale stále častěji také protievropské nálady.
Občané Turecka momentálně cítí mnohem silnější pouto k Íránu než k současným partnerům v Severoatlantické alianci, kterou považuje za přínosnou a potřebnou už pouze 44 procent dotázaných.
Nejkritičtější jsou však Turci k osobě samotného prezidenta George Bushe, který se těší negativnímu hodnocení celkem u 81 procent Turků.
Citelné jsou především obavy z americké politiky na Blízkém východě a stále silnější pocit, že sjednocená Evropa to s členstvím Turecka v Unii nemyslí upřímně.
Zatímco v roce 2004 věřilo Evropské unii a vstupu do ní 73 procent Turků, minulý rok to bylo pouze 63 procent.
Stejný trend je však viditelný taky v Evropě, kde celých 32 procent dotázaných hodnotí vstup Turecka do Evropské unie záporně. Pro je přibližně stejný počet dotázaných.