Bushův muž pro Evropu Sarkozy míří do Bílého domu

Blahoslav Hruška
6. 11. 2007 11:42
Nebuďte jen přikyvovačem, varuje opozice
Pohoda na summitu? Zdání klame. Zrovna francouzský prezident Sarkozy má hodně napilno.
Pohoda na summitu? Zdání klame. Zrovna francouzský prezident Sarkozy má hodně napilno. | Foto: Reuters

Paříž/Washington - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy míří do Bílého domu. Pro George Bushe i pro muže z Elysejského paláce přezdívaného "Sarko l'Américain" jde o klíčovou návštěvu: Francie je totiž po odchodu Tonyho Blaira klíčovým evropským spojencem USA.

Půl roku po razantním nástupu na post zastávaný dvanáct let Jacquesem Chiracem bude Sarkozy jednat mezi čtyřma očima s Bushem a přednese projev před Kongresem. Na setkání s šéfem Bílého domu americká strana vyhradila čtyři hodiny.

"Bush tak dlouhá jednání přitom dvakrát nemiluje," citoval list Le Figaro nejmenovaného washingtonského diplomata.

Seznam témat, na nichž se Francie a USA shodnou, jasně převažují. Oba státy patří mezi zastánce tvrdšího postupu vůči Íránu, obě země také chtějí urychlit řešení kosovské otázky.

"Nejsou tu, aby spolu nesouhlasili, ale aby světu ukázali, jak moc se shodnou," citovala agentura Bloomberg politologa Dominiqua Moisiho z pařížského Ústavu mezinárodních vztahů.

PŘEČTĚTE SI analýzu Sarkozyho zahraniční politiky

Francouzská opozice si ale myslí, že příliš probushovská politika by mohla Sarkozymu uškodit. Bývalý šéfdiplomat, socialista Hubert Védrine, prezidentovi vzkázal, aby se nestal pouhým americkým přikyvovačem.

USA dostaly přednost před Francií. Letní dovolenou strávil Sarkozy se synem Louisem v New Hampshiru.
USA dostaly přednost před Francií. Letní dovolenou strávil Sarkozy se synem Louisem v New Hampshiru. | Foto: Reuters

Bush má k Sarkozymu blízko i díky mimopolitickým faktorům. Oba jsou ze stejné generace a ovládají technologii moci a mediální prezentace. Na rozdíl od Chiraka, který na pražském zasedání NATO pročítal "pod lavicí" magazín o islámském umění, je "Sarko" vyznavačem iPodu.

Na večerní recepci ovšem Sarkozy nezamíří s manželkou Cécilií, s níž se nedávno rozvedl, ale v doprovodu dvou ministryň: šéfkou spravedlnosti Rachidou Datiovou a ministryní financí Christine Lagardeovou.

ČTĚTE VÍCE o Sarkozyho rozvodu

Ta přitom zná Kapitol i z druhé strany: v 70. letech tu pracovala jako stážistka pro republikánského poslance Williama S. Cohena.

 

Právě se děje

Další zprávy