Bush schválil zabíjení íránských agentů

rak, washingtonpost.com
26. 1. 2007 13:23
Washington - Američtí vojáci dostali povolení zabíjet nebo zajmout íránské agenty operující v Iráku.

Jde o součást tvrdší strategie zaměřené na oslabení íránského vlivu na Blízkém východě a na přinucení této země, aby se vzdala jaderného programu.

Povolení se podle deníku Washington Post týká íránských příslušníků revolučních gard a špionů v Iráku. Naopak vylučuje íránské civilisty a diplomaty. 

Americké síly uplatňují již přes rok postup "zatýkání a propouštění" podezřelých Íránců, která mají za cíl dotyčné osoby zastrašit a zabránit přitom eskalaci násilí.

Tajně tak byly zadrženy již desítky lidí, přičemž řadě z nich byly skrytě odebrány vzorky DNA nebo provedeny fotografické záznamy oční sítnice či sejmuty otisky prstů.

Snahy izolovat Teherán jsou neúčinné

Loni v létě nicméně americké vedení dospělo k závěru, že je zapotřebí přitvrdit, protože íránský vliv v regionu vzrostl a snaha USA izolovat Teherán se ukázala jako neúčinná. Podle nejmenovaného vládního činitele to měli Íránci příliš jednoduché a Američané naopak museli vyvíjet příliš velké úsilí.

Íránský prezident Ahmadínežád. Washingtonu se přese všechnu snahu nedaří zamezit jeho vzrůstajícímu vlivu.
Íránský prezident Ahmadínežád. Washingtonu se přese všechnu snahu nedaří zamezit jeho vzrůstajícímu vlivu. | Foto: Reuters

Americký list Washington Post píše, že v Iráku je aktivních zhruba 150 íránských tajných agentů mimo příslušníků íránských revolučních gard. Odvolává se při tom na nejmenované činitele americké vlády a orgány pro boj s terorismem.

Důkazy o tom, že by se Íránci přímo zapojili do útoků proti americkým vojákům, nicméně nejsou. Každopádně v posledních třech letech Íránci poskytují šíitským milicím v Iráku výcvik a dodávají jim zbraně, jichž je ve stále zvýšené míře používáno i proti silám Spojených států.

Nový drastičtější postup povolil prezident George Bush při setkání se svými poradci loni na podzim. Snaha omezit íránský vliv se přitom neomezuje jen na Irák, ale i na další blízkovýchodní země - například na Libanon, kde operuje hnutí Hizballáh. To je považováno za prodlouženou ruku Íránu.

 

Právě se děje

Další zprávy