Bush podepsal vstup Albánců a Chorvatů do NATO

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
25. 10. 2008 16:34
Je i pro vstup Gruzie a Ukrajiny
George Bush prohlásil, že dalšími zeměmi, které se stanou členy NATO, by měly být i Ukrajina a Gruzie
George Bush prohlásil, že dalšími zeměmi, které se stanou členy NATO, by měly být i Ukrajina a Gruzie | Foto: Reuters

Washington - Dvě balkánské země se ocitly o krok blíže členství v Severoatlantické alianci. Americký prezident George Bush podepsal ve Washingtonu protokoly o vstupu Albánie a Chorvatska do NATO. Podle Bushe jde o historický okamžik pro Balkán.

Členové aliance se na dubnovém summitu v Bukurešti usnesli, že pozvou do svých řad Albánce i Chorvaty. Jejich vstup se stane skutečností až tehdy, kdy všech 26 aliančních zemí ratifiuje vstupní protokoly.

"Vstup Albánie a Chorvatska do NATO je historickým krokem pro Balkán. V rozmezí jediné dekády se tento region proměnil z místa sužovaného válkou v člena mezinárodního společenství, který přispívá k míru a stabilitě," řekl Bush po slavnostním podpisu v Bílém domě.

Bush dále zopakoval, že Spojené státy podporují, aby se členy NATO staly také Gruzie, Ukrajina, Černá Hora i Bosna a Hercegovina.

Zvláště členství Ukrajiny a Gruzie vyvolává ostrý odpor Ruska, které na konci srpna svedlo s Gruzií krátkou válku o Jižní Osetii.

Přijetí Ukrajiny a Gruzie do NATO podporují oba kandidáti na amerického prezidenta, kteří usilují o to, aby v lednu nahradili ve funkci George Bushe - Barack Obama i John McCain.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy