Bush podepsal vstup Albánců a Chorvatů do NATO

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
25. 10. 2008 16:34
Je i pro vstup Gruzie a Ukrajiny
George Bush prohlásil, že dalšími zeměmi, které se stanou členy NATO, by měly být i Ukrajina a Gruzie
George Bush prohlásil, že dalšími zeměmi, které se stanou členy NATO, by měly být i Ukrajina a Gruzie | Foto: Reuters

Washington - Dvě balkánské země se ocitly o krok blíže členství v Severoatlantické alianci. Americký prezident George Bush podepsal ve Washingtonu protokoly o vstupu Albánie a Chorvatska do NATO. Podle Bushe jde o historický okamžik pro Balkán.

Členové aliance se na dubnovém summitu v Bukurešti usnesli, že pozvou do svých řad Albánce i Chorvaty. Jejich vstup se stane skutečností až tehdy, kdy všech 26 aliančních zemí ratifiuje vstupní protokoly.

"Vstup Albánie a Chorvatska do NATO je historickým krokem pro Balkán. V rozmezí jediné dekády se tento region proměnil z místa sužovaného válkou v člena mezinárodního společenství, který přispívá k míru a stabilitě," řekl Bush po slavnostním podpisu v Bílém domě.

Bush dále zopakoval, že Spojené státy podporují, aby se členy NATO staly také Gruzie, Ukrajina, Černá Hora i Bosna a Hercegovina.

Zvláště členství Ukrajiny a Gruzie vyvolává ostrý odpor Ruska, které na konci srpna svedlo s Gruzií krátkou válku o Jižní Osetii.

Přijetí Ukrajiny a Gruzie do NATO podporují oba kandidáti na amerického prezidenta, kteří usilují o to, aby v lednu nahradili ve funkci George Bushe - Barack Obama i John McCain.

 

Právě se děje

Další zprávy