Bunkr Chruščova bude zábavním centrem

ČTK, Jan Daněk
19. 3. 2007 12:27
Moskva - Desítky metrů pod starým domem, pár kroků od stanice metra v centru Moskvy, se před půl stoletím rozhodovalo o osudech světa. Uvnitř:VIDEO

Foto: Aktuálně.cz
Foto: Aktuálně.cz
Foto: Aktuálně.cz
Foto: Aktuálně.cz

Z podzemního opevněného bunkru číslo 42 vedl sovětský vůdce Nikita Chruščov rozhovory s americkým prezidentem Johnem Kennedym, v bludišti podzemních chodeb pracovali v největším utajení radisté, telegrafisté a rozvědčíci.

        KLIKNĚTE NA VIDEO, UVIDÍTE VÍCE

Nedávno byl jeden z nejtypičtějších pozůstatků studené války odtajněn a prodán v aukci. Současní majitelé chtějí v opevněném podzemním bludišti vytvořit zábavní centrum s restauracemi a muzeem věnovaným právě studené válce.

Bunkr je 60 metrů pod zemí, jeho celková plocha je více než 7000 metrů čtverečních. Celkem zde bylo asi 300 místností, průchodů, galerií a tunelů, ve kterých pracovalo až 2500 vojáků i civilního personálu.

 

 

Právě se děje

před 27 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 33 minutami

U obce Puklice na Jihlavsku havaroval autobus, na místě je zřejmě deset zraněných dětí

Na silnici mezi obcemi Puklice a Příseka na Jihlavsku havaroval v pátek odpoledne autobus. Zřejmě se vyhýbal protijedoucímu autu a převrátil se na bok. V autobuse se zranilo několik dětí, podle odhadů hasičů asi deset. Mluvčí policie Dana Čírtková řekla, že zranění snad nebudou vážná.

Dopravce přistavil k nehodě náhradní autobus. "Zatím byly tři děti s lehkým zraněním z místa převezeny, ale ještě probíhá ošetřování dětí na místě ve druhém autobuse," řekla Čírtková.

Nehoda byla ohlášena po 14:00. "Řidič autobusu z dosud nezjištěných příčin, ale zřejmě z důvodu vyhýbání se protijedoucímu vozidlu, najel na krajnici. Ta krajnice se utrhla, autobus se převrátil na bok a narazil částečně do stromu," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy