Bunkr Chruščova bude zábavním centrem

ČTK, Jan Daněk
19. 3. 2007 12:27
Moskva - Desítky metrů pod starým domem, pár kroků od stanice metra v centru Moskvy, se před půl stoletím rozhodovalo o osudech světa. Uvnitř:VIDEO

Foto: Aktuálně.cz
Foto: Aktuálně.cz
Foto: Aktuálně.cz
Foto: Aktuálně.cz

Z podzemního opevněného bunkru číslo 42 vedl sovětský vůdce Nikita Chruščov rozhovory s americkým prezidentem Johnem Kennedym, v bludišti podzemních chodeb pracovali v největším utajení radisté, telegrafisté a rozvědčíci.

        KLIKNĚTE NA VIDEO, UVIDÍTE VÍCE

Nedávno byl jeden z nejtypičtějších pozůstatků studené války odtajněn a prodán v aukci. Současní majitelé chtějí v opevněném podzemním bludišti vytvořit zábavní centrum s restauracemi a muzeem věnovaným právě studené válce.

Bunkr je 60 metrů pod zemí, jeho celková plocha je více než 7000 metrů čtverečních. Celkem zde bylo asi 300 místností, průchodů, galerií a tunelů, ve kterých pracovalo až 2500 vojáků i civilního personálu.

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy