Bulharským premiérem bude opět prozápadní Borisov, o situaci se zajímají Berlín i Brusel

ČTK ČTK
4. 4. 2017 20:00
Bojko Borisov, šéf středopravé prozápadní strany GERB, se opět stane bulharským premiérem. Koaliční rozhovory mají pokračovat i v nadcházejících dnech. Borisovovo hnutí Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) získalo v březnových volbách 95 z 240 poslaneckých mandátů, zatímco nacionalisté jako třetí nejsilnější strana disponují 27 křesly. Druhá s 80 mandáty skončila Bulharská socialistická strana (BSP), respektive jí vedená levicová koalice.
Bojko Borisov
Bojko Borisov | Foto: Reuters

Sofia - Bulharským premiérem se stane znovu bývalý předseda vlády Bojko Borisov, šéf středopravé prozápadní strany GERB, která vyhrála březnové parlamentní volby. Dohodly se na tom v úterý strany, které spolu vyjednávají o koalici - GERB a nacionalistická aliance Jednotní vlastenci. S odvoláním na místní média o tom informovala agentura DPA.

Koaliční rozhovory mají pokračovat i v nadcházejících dnech. Pokud se strany na společné vládě nedohodnou, hrozí nové volby, tvrdí Borisov.

V březnovém hlasování šlo o třetí předčasné parlamentní volby v Bulharsku od roku 2013. Od roku 2009 volby vždy vyhrál GERB. Loni v listopadu ale Borisov rezignoval kvůli výsledkům prezidentských voleb. V únoru 2013 podala jeho vláda demisi kvůli masovým protestům proti vysokým cenám elektřiny, jejichž terčem se stala i bulharská pobočka české energetické firmy ČEZ.

Borisovovo hnutí Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) získalo v březnových volbách 95 z 240 poslaneckých mandátů, zatímco nacionalisté jako třetí nejsilnější strana disponují 27 křesly. Druhá s 80 mandáty skončila Bulharská socialistická strana (BSP), respektive jí vedená levicová koalice.

Politologové se podle DPA obávají, že koalice GERB s nacionalisty bude nestabilní, protože nacionalisté mají programově blíže k socialistům.

GERB je výrazně prozápadní a podporuje sankce proti Rusku, nicméně Borisov byl vždy pro pragmatickou politiku vůči této zemi, s níž Bulharsko pojí historické vazby.

Bulharsko má od začátku příštího roku převzít předsednictví Evropské unie. Proto se už podle bulharských médií na povolební situaci v Sofii informovali vysoce postavení činitelé v Berlíně a v Bruselu.

 

Právě se děje

Další zprávy