reklama
 
 

Volby v Bulharsku vyhrála proevropská strana, která odmítá zrušení sankcí proti Rusku

AKTUALIZOVÁNO 27. 3. 2017
Parlamentní volby v Bulharsku vyhrála středopravá strana Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) expremiéra Bojka Borisova. Strana ale bude potřebovat koaličního partnera. Se ztrátou pěti a půl procentního bodu skončila druhá Bulharská socialistická strana (BSP). Vyplývá to z průběžných výsledků. Nedělní volby byly od roku 2009 v pořadí třetí předčasné. Strana GERB je výrazně prozápadní a podporuje sankce proti Rusku.

Sofia - Bulharské parlamentní volby v neděli vyhrála strana Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) expremiéra Bojka Borisova, ale k sestavení vlády bude potřebovat koaličního partnera. Se ztrátou pěti a půl procentního bodu skončila druhá Bulharská socialistická strana (BSP). Vyplývá to z průběžných výsledků, které po sečtení téměř 95 procent hlasů v pondělí ráno oznámila ústřední volební komise.

Oficiální údaje, byť ještě ne konečné, potvrzují odhady výsledků, které byly známy po uzavření volebních místností v neděli večer z průzkumů mezi voliči po odevzdání hlasů.

Hranici čtyř procent hlasů pro vstup do 240členného Lidového shromáždění zdolalo ve shodě s předvolebními průzkumy pět politických stran. Pro GERB podle předběžných údajů hlasovalo 32,55 procenta zúčastněných voličů a pro BSP 27,02 procenta.

Třetí skončila s 9,12 procenta nacionalistická aliance Jednotní vlastenci. Status nejsilnější strany zastupující početnou tureckou menšinu obhájilo na čtvrtém místě s 8,94 procenta hlasů Hnutí za práva a svobody (DPS), protože se nenaplnily obavy ze strany DOST, podporované Ankarou, jež získala jen tři procenta hlasů.

Konečně pátou formací, která vstoupí do zákonodárného sboru, je liberální strana Vůle, jejímž vůdcem je podnikatel Veselin Mareški. Podpořilo ji 4,16 procenta hlasujících.

Mezi stranami, které se do parlamentu nedostaly, je liberálním Reformní blok - hlas lidu a Alternativa pro bulharskou obnovu (ABV). Obě strany byly součástí Borisovovy menšinové vládní koalice.

autor: ČTK | 26. 3. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama