Brusel varuje: Ukončíme rozhovory

Lenka Málková
23. 2. 2006 11:25
Bělehrad - Srbskou událostí číslo jedna těchto dnů je bezpochyby zpráva o (ne)dopadení Ratka Mladiče. V srbské metropoli se však jedná také o asociační dohodě s EU.
Foto: Aktuálně.cz

Přestože asociační dohody samy o sobě k přijetí do Evropské unie nevedou (Brusel je uzavřel například s Egyptem či Izraelem), většina Evropanů nepochybuje o tom, že rozšiřování Evropské unie směrem na Balkán jednoznačně přispěje k větší stabilitě regionu.

Předmětem jednání ekonomická situace

Srbský vicepremiér Miroljub Labus a nizozemský ministr zahraničí Bernard Bot se během včerejšího setkání zaměřili především na ekonomický vývoj v zemi a kontroverzní nezávislost Kosova. Podle předpokladů k žádnému překvapivému výsledku nedošlo.

Infobox

  • Chorvatsko - status kandidáta získalo 18. června 2004 a jednání o přistoupení zahájilo 3. října 2005.
  • Makedonie - status kandidáta má od 19.prosince 2005.
  • Albánie - rozhovory o stabilizační a asociační dohodě  - leden 2003. 
  • Bosna a Hercegovina - rozhovory o asociační a stabilizační dohodě - listopad 2005.
  • Srbsko a Černá Hora - rozhovory o stabilizační a asociační dohodě  - říjen 2005.

Bot přivítal uspokojivý ekonomický vývoj v zemi a dohody s Mezinárodním měnovým fondem, stejně jako Pařížským klubem věřitelů, který odepsal 700 milionů dolarů z jejich dluhu.

V reakci na nadcházející referendum v Černé Hoře Miroljub Labus ujistil Západ, že jakékoliv ekonomické problémy se očekávat nedají, protože obě země mají již roky oddělený ekonomický systém.

Na závěr setkání nizozemský ministr zahraničí vyjádřil Srbsku podporu jeho země při pokračujících jednáních s EU, ale neopomněl poukázat na kritické body další spolupráce. Kromě vydání údajných válečných zločinců do Haagu je to i brzké vyřešení statutu Kosova a zrychlení některých reforem, především v soudnictví.

Brusel varuje Bělehrad

Reakce přišla také z Bruselu. EU slovy svého komisaře pro rozšíření varovala Bělehrad, že je připravena přerušit rozhovory o přidružení, pokud srbské úřady nebudou plně spolupracovat s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY).

Rehn tak reagoval na zprávy z Bělehradu o tom, že Mladiče, po němž se léta neúspěšně pátrá kvůli válečným zločinům a genocidě, se podařilo dopadnout. Podle hlavní žalobkyně ICTY Carly Del Ponteové je Mladić bezpochyby v Srbsku, ale nejsou žádné zprávy o tom, že by s ním srbská vláda vyjednávala, aby se vzdal.

Chorvatsko celkem jistě míří do unie 

Evropa kladně vnímá také přístupová jednání s Chorvatskem a loňské udělení kandidátského statutu Makedonii. O něco složitější je situace v Bosně a Hercegovině i Srbsku a Černé Hoře.

Foto: Aktuálně.cz

V posledně jmenované zemi se v brzké době uskuteční referendum o nezávislosti, které spolu s možnou nezávislostí Kosova značně komplikuje situaci bělehradské vlády.   

Evropská unie hodnotí Chorvatsko vcelku pozitivně. Problémy podle Evropské komise trápí především soudnictví a neúspěšné se zdá také potírání korupce ve státní správě. 

Makedonii zase Brusel oceňuje za fungující multietnickou společnost. Neřešeny zůstávají otázky boje proti organizovanému zločinu či reforma soudnictví.  

Zbylé státy bývalé Jugoslávie postupně s unií vyjednávají dohody o přidružení a stabilizaci. Bosna je zahájila jako poslední koncem ledna.

 

Právě se děje

Další zprávy