Brusel - Evropská komise chce, aby členské státy Evropské unie odváděly část vybrané daně z přidané hodnoty (DPH) do unijního rozpočtu.
Spolu s plánovanou daní z finančních transakcí by tyto prostředky v budoucnosti údajně mohly tvořit až polovinu rozpočtových příjmů. Návrh má ovšem velmi malou šanci na úspěch kvůli odporu členských zemí.
Úvahy o zavedení odvodů z DPH komise představila v noci zároveň s návrhem rozpočtu EU na roky 2014 až 2020.
Barroso a spol. s daněmi narazili
Původně se zdálo, že komise tento nápad opustí, přestože o něm uvažovala již na podzim loňského roku. K prosazení daňových změn je totiž v EU nutné dosáhnout jednomyslného souhlasu členských států, což je velmi složité.
"Nepodporuji zavedení nové evropské daně. Daně jsou v národní kompetenci," odmítl v prohlášení zavedení odvodu z DPH i daně z finančních transakcí nizozemský ministr financí Jan Kees de Jager.
Odmítavě se již vyjádřil také britský premiér David Cameron, jehož pozice jsou obvykle velmi podobné názorům českého premiéra Petra Nečase.
"Británie bude proti novým celounijním daním. Přinesly by jen další zátěž pro podniky a zničily by konkurenceschopnost EU," prohlásil Cameron.
Evropská komise proti očekávání navrhla pro roky 2014 až 2020 rozpočet Evropské unie, který je ve vztahu k unijnímu hrubému domácímu produktu nižší než v minulosti. Výdaje mají tvořit jen jedno procento HDP. O tuto hranici původně usilovala i řada členských států, ale ne všechny jsou s ní spokojeny.
Například Britové upozorňují, že po zahrnutí nového daňového systému, tedy daně z finančních transakcí či příspěvku z výběru DPH, by výdaje rozpočtu činily již 1,05 procenta HDP.
Tyto změny ovšem zatím schválené nejsou a neexistuje ani konkrétní legislativní návrh, o němž by členské státy mohly jednat.