Brusel chce, aby Česko zakázalo vývoz alkoholu

ČTK ČTK
19. 9. 2012 19:40
Eurokomisař pro ochranu spotřebitele kvůli tomu volal ministru Hegerovi
Etikety lahví, ve kterých byl nalezen závadný alkohol - možné padělky
Etikety lahví, ve kterých byl nalezen závadný alkohol - možné padělky | Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Brusel - Evropská komise ve středu požádala Českou republiku, aby kvůli smrtelným otravám z pančovaného alkoholu zakázala export tvrdého alkoholu z Česka. Zástupce komise o tom informoval na zasedání výboru Evropského parlamentu pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin.

Do Prahy kvůli tomu ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi volal eurokomisař pro ochranu spotřebitele John Dali. V rozhovoru ho požádal, aby Česko opatření, která už kvůli nebezpečnému alkoholu přijalo, rozšířilo i na zákaz vývozu.

Ministr Heger řekl, že podle Evropské komise nemělo nařízení ministerstva zdravotnictví platit jen pro Česko, ale pro celou Evropskou unii, protože při existenci volného trhu jsou nebezpečným alkoholem ohroženi všichni její občané. České vysvětlení, že problém se z praktického hlediska týkal především levného alkoholu, který byl pančován či dokonce ve falešných lahvích, komise neuznala za dostatečný argument, poznamenal Heger.

"Ze strany komise je to zcela jistě doporučení a bude věcí české vlády to doporučení buď respektovat, nebo zdůvodnit, proč není třeba takovým způsobem reagovat," řekl europoslanec Pavel Poc (ČSSD), který středeční jednání výboru inicioval.

Poc se nedomnívá, že podobné opatření něco zásadně řeší. V tomto případě jde totiž o oficiální vývoz, kdy vyvážené produkty jsou korektní. "Zbytečně by tím trpěli podle mě poctiví výrobci," řekl Poc.

 

Právě se děje

Další zprávy