Brusel chce, aby Česko zakázalo vývoz alkoholu

ČTK ČTK
19. 9. 2012 19:40
Eurokomisař pro ochranu spotřebitele kvůli tomu volal ministru Hegerovi
Etikety lahví, ve kterých byl nalezen závadný alkohol - možné padělky
Etikety lahví, ve kterých byl nalezen závadný alkohol - možné padělky | Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Brusel - Evropská komise ve středu požádala Českou republiku, aby kvůli smrtelným otravám z pančovaného alkoholu zakázala export tvrdého alkoholu z Česka. Zástupce komise o tom informoval na zasedání výboru Evropského parlamentu pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin.

Do Prahy kvůli tomu ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi volal eurokomisař pro ochranu spotřebitele John Dali. V rozhovoru ho požádal, aby Česko opatření, která už kvůli nebezpečnému alkoholu přijalo, rozšířilo i na zákaz vývozu.

Ministr Heger řekl, že podle Evropské komise nemělo nařízení ministerstva zdravotnictví platit jen pro Česko, ale pro celou Evropskou unii, protože při existenci volného trhu jsou nebezpečným alkoholem ohroženi všichni její občané. České vysvětlení, že problém se z praktického hlediska týkal především levného alkoholu, který byl pančován či dokonce ve falešných lahvích, komise neuznala za dostatečný argument, poznamenal Heger.

"Ze strany komise je to zcela jistě doporučení a bude věcí české vlády to doporučení buď respektovat, nebo zdůvodnit, proč není třeba takovým způsobem reagovat," řekl europoslanec Pavel Poc (ČSSD), který středeční jednání výboru inicioval.

Poc se nedomnívá, že podobné opatření něco zásadně řeší. V tomto případě jde totiž o oficiální vývoz, kdy vyvážené produkty jsou korektní. "Zbytečně by tím trpěli podle mě poctiví výrobci," řekl Poc.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Ruská televize bude vysílat seriál se Zelenským, Putin se na něj ale nepodívá

Ruská televize pustí ve středu večer vůbec poprvé seriál s nynějším ukrajinským prezidentem a bývalým hercem Volodymyrem Zelenským v roli učitele dějepisu, který se jako bojovník proti korupci stane hlavou státu. Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina již oznámil, že se jeho šéf dívat nebude.

Na seriál Sluha národa, jehož název nyní nese i strana ukrajinského prezidenta, se Rusové dosud mohli podívat jen na internetu, poznamenala agentura AFP. Připomněla, že i ve skutečné volební kampani se Zelenskyj letos držel svého seriálového předobrazu jako prostého člověka z lidu, který chce rozbourat zkorumpovaný systém. Stanice TNT nyní seriál pouští na obrazovky jako "fikci, která se stala skutečností".

Zdroj: ČTK
Další zprávy