Kamenování a bičování. Brunej závadí v rámci práva šaría tvrdé tresty pro homosexuály

ČTK ČTK
25. 3. 2019 18:58
V Bruneji začnou od dubna platit přísné zákony, které umožní trestat bičováním nebo smrtí ukamenováním stejnopohlavní vztahy. Upozornili na to aktivisté za lidská práva, kteří vyzývají tamní vládu, aby od změn v trestním zákoníku upustila. Napsala o tom organizace Thomson Reuters Foundation. Tento bohatý ropný státeček v jihovýchodní Asii schválil v roce 2014 přijetí islámského práva šaría, jeho uplatňování se ale částečně odložilo.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Vláda schválila uplatňování islámského práva ve třech fázích. V první se začaly udělovat finanční pokuty a tresty vězení za přestupky, jako je například nepřítomnost na pátečních modlitbách. Přijetí druhé a třetí fáze, pod které spadají tresty jako usekávání končetin a kamenování, se však kvůli vlně mezinárodní kritiky odložilo.

Podle aktivistů z asijských organizací pro ochranu lidských práv však z vládních dokumentů vyplývá, že tresty z obou fází se začnou v zemi uplatňovat od 3. dubna. Úřad tamního premiéra na dotazy organizace Thomson Reuters Foundation nereagoval.

Brunej je prvním státem v jihovýchodní Asii, který schválil dodržování práva šaría. Homosexualita byla v zemi doposud zakázána a trestala se až deseti lety vězení. Nově usvědčeným z cizoložství, "sodomie" a znásilnění hrozí bičování a smrt ukamenováním.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy