Londýn - Reformní smlouvu, která by měla nahradit odmítnutou euroústavu, dolaďují právníci. V Británii se o ní ale strhla politická bitva.
Nový premiér Gordon Brown totiž prohlásil, že reformní smlouva nemá ústavní charakter, a není ji tedy nutné nechat odsouhlasit referendem, o němž mluvil jeho předchůdce Tony Blair.
Tím si však pořádně rozházel opoziční konzervativce, kteří ho obvinili ze zrady na voličích.
"Britská vláda se pokouší co nejrychleji a co nejtišším způsobem proplout se smlouvou, o níž ví, že je hluboce nepřátelská vůči britskému lidu," prohlásil stínový ministr zahraničí William Hague. Podle něj jde o "flagrantní porušení volebního slibu", který dal Britům v roce 2005 Blair.
"Zřejmě jen britská vláda si myslí, že reformní smlouva není tou starou a zdiskreditovanou ústavou," přisadil si vůdce euroskeptiků Nigel Farage, který Velkou Británii zastupuje v europarlamentu.
Proti chystané smlouvě EU se navíc postavili i přední finančníci. V otevřeném dopise uveřejněném ve Financial Times napsali, že smlouva je špatná pro britské obchodníky. Brusel si podle nich bude moci vynucovat další regulace.