Britům boj s nožovými útoky nejde, počet vražd roste

Roman Gazdík
22. 7. 2009 20:25
Úspěchem je, že množství útoků ostrými předměty kleslo o deset procent
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Bleskově

Londýn - Před rokem zaplavily britská média zprávy o brutálních vraždách teenagerů spáchaných noži. Britská vláda se tehdy rozhodla tomuto neblahému fenoménu učinit přítrž a připravila novou politiku zvanou Akční program pro boj s noži (TKAP).

Jeho výsledky jsou ale zatím rozporuplné. Počet vražd těmito zbraněmi se mezi teenagery v testovaných zónách snížit nepodařilo a co více, mezi dvacetiletými naopak vzrostl. Za úspěch mohou policisté vydávat pouze snížení počtu celkových útoků.

V deseti zónách v Anglii a Walesu, kde TKAP policisté realizovali, za prvních devět měsíců programu (odstartovaného v loňském červenci) došlo k 126 vraždám ostrými předměty, což je o sedm více než za stejné období v předchozím roce.

U teenagerů mladších devatenácti let zůstal počet vražd páchaný noži stejný, a naopak vzrostl mezi obyvateli nad dvacet let.

Policisté nicméně mají za to, že k jistému úspěchu došlo.

O 32 procent se podle statistik ministerstva vnitra snížilo množství v nemocnicích přijatých teenagerů kvůli ranám bodnými a sečnými zbraněmi a celkový počet útoků ostrými předměty se u stejné věkové skupiny snížil o sedmnáct procent.

V průměru všech věkových skupin to je dle BBC deset procent vražd ostrými předměty.

Školení a hlídky

Británie se snaží vychovávat: Pokud nosíte nůže, je pravděpodobnější, že budete sami pobodáni
Británie se snaží vychovávat: Pokud nosíte nůže, je pravděpodobnější, že budete sami pobodáni | Foto: Aktuálně.cz

Součástí programu TKAP je posílení policejních hlídek v oblastech známých častými útoky noži, zvláště v místech ovládaných gangy. Ministerstvo vnitra také pořádá školení, která mají veřejnost seznámit s riziky nošení nožů.

Druhá fáze TKAP, která startuje nyní, se soustředí na omezení jakýchkoliv forem násilí ve věkové skupině 13 až 24 let a bude probíhat v šestnácti policejních zónách. Podle ministra vnitra Alana Johnsona je ale také potřeba zaměřit se na kulturu gangů, která je mezi mládeží populární.

"Není to problém, který bychom vyřešili přes noc," prohlásil Johnson na tiskové konferenci. "Když ale budeme pracovat společně - vláda, policie, rodiny a komunity - můžeme se pohnout kupředu a pustit se do problému kultury vedoucí k násilí."

Za úspěch je možné považovat také to, že počet teenagerů, u kterých byly nalezeny ilegální typy nožů (například vystřelovací nože), se přes větší množství prohlídek v zónách TKAP snížil o 13 procent.

Britská policie. Ilustrační foto
Britská policie. Ilustrační foto | Foto: Reuters

O stejné procento také klesl počet přepadení, při kterých figuroval ostrý předmět či nůž.

Colin Knox, jehož osmnáctiletý syn minulý rok na zranění způsobené nožem zemřel, však spokojen není.

"Musíme vyslat jasnou zprávu těm, kteří nože nosí," řekl BBC. Podle něj by měl jít každý, kdo má nůž u sebe na ulici, do vazby minimálně na šest měsíců.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Pavel bude konzultovat důchodovou reformu, daně nebo témata pro mladé s Nerudovou

Prezident Petr Pavel vyjádřil zájem o konzultace mimo jiné o důchodové reformě nebo daňové politice, uvedla v pátek po setkání na Pražském hradě Pavlova protikandidátka z prezidentských voleb, ekonomka Danuše Nerudová. Bude mít roli externí expertky, komunikovat spolu budou ad hoc. Probírali také témata zaměřená na mladé lidi.

"Vyjádřil zájem, jestli by mohl konzultovat věci kolem důchodové reformy. S tím mu samozřejmě ráda poradím, respektive ráda mu dám svoje stanovisko a svůj názor," řekla novinářům Nerudová, která dříve působila jako předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody. S prezidentem se dohodla také na konceptu další spolupráce v prosazování témat, na která se zaměřují mladí lidé. K tomu se opět setkají koncem května.

Jednání o důchodové reformě je podle Nerudové důležité uchopit velmi citlivě. "Je potřeba konsenzus napříč politickým spektrem," poznamenala. Jde podle ní o jednu z posledních příležitostí, jak udělat takové změny, aby generace, jež půjde kolem roku 2050 do důchodu, měla penzi zajištěnou.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Podvodníci opět porušují zákaz podomního prodeje energií, varuje ERÚ a obce

Nepoctiví prodejci či zprostředkovatelé energií, tzv. energošmejdi, začali znovu častěji porušovat zákaz podomního prodeje. Úřady a obce tak evidují nárůst počtu stížností. Upozornil na to dnes v tiskové zprávě Energetický regulační úřad (ERÚ). Ten společně s energetickými firmami varoval i před dalšími postupy podvodníků. Ti v posledních týdnech zintenzivnili své aktivity.

"Na obcích opět řešíme stížnosti na podomní prodej. Za mnohými z nich se přitom schovávají tzv. energošmejdi, kteří v posledních měsících znovu obnovili své aktivity. Vydávají se za zaměstnance dodavatelů nebo distributorů energií, schovávají se za nejrůznější úřady, zkrátka z lidí mámí podpisy pod smlouvy pod nejrůznějšími lživými záminkami," uvedla výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková.

Porušování zákazu podomního prodeje musí řešit zejména obce. Dozor nad zprostředkovateli energií sice vykonává od loňska ERÚ, ten ovšem pokutovat porušování zákazu podomního prodeje nemůže. "ERÚ může postihnout například zprostředkovatele, který by nabízel energie bez potřebné registrace. Jestliže ale poruší zákaz podomního prodeje, který je dán obecním předpisem, je potřeba primárně volat městskou policii. Pokutu na energošmejda totiž v takovém případě může uvalit jen samotná obec," vysvětlila členka rady ERÚ Markéta Zemanová. Zdůraznila, že v podobných případech je kontaktování městské policie vhodnější i kvůli rychlosti, s jakou mohou strážníci zasáhnout a která je zásadní také kvůli zajištění důkazů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy