Britští labouristé po měsících sporů přijali mezinárodní definici antisemitismu

ČTK ČTK
4. 9. 2018 21:15
Šéf strany Jeremy Corbyn je dlouhodobě kritizován za to, že antisemitismus ve straně toleruje, a sám je z antisemitismu a nenávisti vůči politice Izraele obviňován.
Jeremy Corbyn.
Jeremy Corbyn. | Foto: Reuters

Londýn - Vedení britských labouristů v úterý po měsících vnitřních sporů štěpících tuto největší opoziční stranu v zemi přijalo mezinárodně uznávanou definici antisemitismu. Šéf strany Jeremy Corbyn je dlouhodobě kritizován za to, že tento jev ve straně toleruje, a sám je z antisemitismu a nenávisti vůči politice Izraele obviňován. Informují o tom místní média.

Definici antisemitismu před několika lety vytvořila Mezinárodní aliance pro připomínku holokaustu (IHRA), která sdružuje tři desítky zemí včetně Británie. Cílem je stanovit, co znamená antisemitismus, tedy nepřátelství nebo předpojatost vůči Židům, ve snaze lépe postihovat jeho projevy.

Agentura AFP uvedla, že dříve přijatá vnitřní pravidla Labouristické strany už sice určitou definici antisemitismu obsahovala, vynechala z ní ale některé příklady, které by podle strany mohly bránit v kritice Izraele. Definice IHRA například podle agentury AP uvádí, že je antisemitské přirovnávat politiku současného Izraele k nacistům. Původní labouristická definice toto neobsahovala, nyní ale strana přijala definici jako celek.

Její původní neochota k tomuto kroku vyvolala další obviňování, že je strana pod Corbynovým vedením nepřátelská vůči Židům. Polemika navíc vyvolala další pnutí ve straně, rozdělené mezi příznivce Corbyna, jenž patří spíše k radikální levici, a zastánce centristické linie.

 

Právě se děje

Další zprávy