Britská vláda, která tento půlrok předsedá Evropské unii, chce, aby pětadvacítka v letech 2007 až 2013 šetřila. Oproti návrhu předloženému v červnu Lucemburskem by měla unie uspořit 25 miliard.
Škrty v rozpočtu mají z větší části platit východoevropské země. Jejich podpora by se podle představy Britů měla během sedmiletého období snížit o 14 miliard eur, tedy o osm a půl procenta. Britové tak na poslední chvíli trochu ustoupili ze svých původních představ. Podle dříve zveřejněného plánu chtěli snížit dotace novým členům unie o desetinu.
Česko: mínus 2 miliardy
Pro Českou republiku to přesto znamená ztrátu asi dvou miliard ze zhruba pětadvaceti, se kterými mohla počítat podle lucemburského návrhu z poloviny letošního roku.
Předseda Evropské komise José Barroso v okamžité reakci návrh Británie odmítl. Neodpovídá podle něj ambicím současné Evropské unie a navíc je nepsravedlivý vůči východní Evropě. V dalších dnech budou nutná jednání, která by rozpočet upravila do přijatelné podoby, uvedl Barroso.
Český premiér Jiří Paroubek tak kategorický nebyl. Podle něj by se měl britský návrh "minimálně velmi dobře zvážit".
Budou nováčkům stačit ústupky?
Předseda české vlády přitom zdůrazňuje ústupky, které Londýn východoevropským zemím nabídl. Díky nim by mělo být čerpání peněz ze strukturálních fondů snazší. Lhůta na uskutečnění projektů se prodlužuje ze tří let na čtyři roky. Povinný příspěvek z národních rozpočtů naopak poklesne z dosavadních 20 na 15 procent.
Tyto ústupky vycházejí jasně vstříc přáním zemí jako Česká republika, včetně explicitní zmínky o použitelnosti evropských peněz na rekonstrukci bytového fondu.
Británie se pro tuto chvíli vzdala plánů na reformu společné zemědělské politiky. Požaduje pouze, aby Evropská komise zpracovala v roce 2008 návrh na její zásadní změny.