Londýn - Velká Británie hledá cestu, jak zastavit výtržnictví a zločinnost mládeže, za nimiž je častokrát alkohol.
Vláda, zdravotníci a policisté se shodují v názoru, že stoupající počet incidentů v ulicích britských měst, které vyvolávají alkoholem posilnění mladí lidé, je nutné urychleně řešit. Alkohol ve velkém konzumují nejen šestnáctiletí či sedmnáctiletí, ale už i patnáctiletí Britové.
K hlasům volajícím po zdražení alkoholu a po zrušení velkých slev alkoholických nápojů se čerstvě připojil i řetězec supermarketů Tesco.
Tesco: Je to o odpovědnosti
Jeho vedení vyzvalo premiéra Gordona Browna, aby přijal zákony, které by zabránily "neodpovědné cenové politice". Informuje o tom deník Daily Telegraph.
- Dále čtěte: České děti začínají pít alkohol brzy
Za řáděním a násilím britských mladíků, které se vymyká kontrole, je podle Teska dostupnost příliš levných lihovin.
Část viny na této situaci ale kritici přičítají i samotnému Tesku. Některá piva totiž prodává levněji než vodu v plastových lahvích. Chce to ale změnit, pokud se stejně zachová i konkurence.
"Uvědomujeme si svoji odpovědnost při řešení tohoto problému. Zákony konkurenčního boje nám ale brání dohodnout se s jinými řetězci a prodejci. Je na vládě, aby stanovila pravidla, která budou pro všechny závazná," prohlásila výkonná ředitelka Teska Lucy Seville-Rolfeová.
Napodobí Británie USA?
Vládní poradce pro alkoholismus profesor Julian le Grand žádá, aby supermarkety úplně přestaly prodávat alkohol. Nebránil by se ani vzniku speciálních obchodů, jako je tomu v USA.
Někteří policejní experti doporučují zvýšit minimální věk pro legální nákup alkoholu z osmnácti na jedenadvacet let.
Padají návrhy i na vyšší zdanění některých výrobků, hlavně vícestupňových piv. To ale ministr financí Alastair Darling už vloni odmítl.