Britská stížnost: Křesťané čelí v Evropě diskriminaci

Zahraničí Zahraničí
5. 9. 2012 7:45
Své případy předali čtyři Britové Evropskému soudu pro lidská práva
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Lipold

Štrasburk - Evropský soud pro lidská práva se musí zabývat prekérním případem z Velké Británie. Čtveřice občanů Spojeného království tvrdí, že byla ve svém zaměstnání pracovně diskriminována kvůli své víře. Křesťanství.

Spravedlnosti se dožadují ve Štrasburku tři ženy a jeden muž.

Nadia Eweidová přišla o práci v letecké společnosti British Airways, protože nosila řetízek s křížem k podnikové uniformě.
Odmítla ho sundat a věc dala k soudu. Prohrála však, takže se rozhodla obrátit na štrasburský soud.

British Airways ale umožňuje svým zaměstnancům z řad sikhské komunity nosit jejich turbany a muslimské zaměstnankyně zase mohou mít vlasy zakryté šátkem.

Podobný problém měla zdravotní sestra Shirley Chaplinová z nemocnice v Exeteru na jihozápadě Anglie. Kříž z krku odmítla sundat, tak ji přeřadili na administrativní práci.

Foto: Aktuálně.cz

"Kříž je výraz mojí víry v pána Ježíše Krista. Nemohu ho sundat bez toho, abych svoji víru neporušila," řekla Chaplinová.

Další dva případy se týkají odmítání homosexuality. Pracovnice matriky Lillian Ladeleová odmítla vyřizovat sňatky osob stejného pohlaví. Vedlo ji prý k tomu přesvědčení, že podle Bible lze manželství uzavřít jen mezi mužem a ženou.

Gary McFarlane z Bristolu pracoval pro společnost Relate, která se zabývá manželským, rodinným a sexuálním poradenstvím. Byl propuštěn poté, co na přípravném semináři řekl, že z náboženských důvodů nemůže udílet rady homosexuálním párům.

Budova Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.
Budova Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. | Foto: Reuters

Rozhodnutí soudu se očekává za několik týdnů. Britská Národní sekulární společnost už oznámila, že pokud dá Štrasburk čtveřici za pravdu, bude to mít pro Británii vážné následky a bude porušen princip rovnosti obyvatel Spojeného království.

Stanice BBC ve své analýze naznačuje, že zatímco v kauzách nošení křížů možná soud dá propuštěným za pravdu, protože například i British Airways už před časem nošení náboženských symbolů povolila.

V otázce akceptování homosexuality to ale bude komplikovanější a verdikt bude důležitým signálem pro homosexuální menšinu v Británii.

 

Právě se děje

Další zprávy