Vypátrali jsme tajnou ruskou laboratoř na výrobu novičoku, tvrdí Britové. Tajné služby o ní věděly

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 5. 4. 2018 10:40
Podle informací The Times Britové věděli o existenci laboratoří, kde byl jed vyroben, už před útokem ze 4. března.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Britské tajné služby jsou přesvědčeny, že se jim podařilo lokalizovat tajnou ruskou laboratoř, která vyrobila nervově paralytický jed použitý při útoku na dvojitého ruského agenta Sergeje Skripala v jihoanglickém Salisbury. Napsal to britský list The Times s odvoláním na nejmenované zdroje v bezpečnostních službách.

Skripal a jeho dcera Julija Skripalová byli nalezeni 4. března na lavičce před restaurací v Salisbury, oba v hlubokém bezvědomí. Podle britských vyšetřovatelů byli otráveni armádním jedem zvaným novičok, pravděpodobně ruského původu.

Britští výzkumníci v chemických laboratořích v Porton Down potvrdili, že šlo o novičok, původ látky ale nezkoumali. Podle britských i ruských expertů to ani není možné zjistit.

The Times ale tvrdí, že vyšetřovatelé dokázali s použitím vědecké analýzy a zpravodajských informací už ve dnech bezprostředně po útoku zdroj otravné látky identifikovat.

Podle informací londýnského listu také Britové věděli o existenci laboratoří, kde byl jed vyroben, už před útokem ze 4. března.

Testy vražedných účinků

"Bezpečnostní služby už během první schůze zasedání vládního výboru pro mimořádné situace COBRA věděly poměrně dost o tom, že jed pravděpodobně pochází z Ruska," řekl pro The Times nejmenovaný vládní zdroj. 

Bezpečnostní experti si nejsou "stoprocentně jisti", ale o konkrétním místě výroby jsou přesvědčeni "s vysokou mírou pravděpodobnosti", píše deník. Domnívají se rovněž, že Rusové prováděli testy s cílem zjistit, zda je novičok možné použít k vražedným útokům.

Dřívější informace ruských médií a expertů, kteří v armádních chemických laboratořích v sovětských dobách pracovali, hovořily o výrobě látky typu novičok v uzavřených městech Volsk a Šichany v ruském Povolží.

Otravné látky se tam prý vyráběly v 70. a 80. letech minulého století. Některé zdroje jako možné místo výroby uváděly také středoasijský Uzbekistán, který byl do počátku 90. let součástí Sovětského svazu.

Rusko odmítá, že by za otravou Skripala stálo. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová se ve středu nechala slyšet, že by britští vyšetřovatelé například měli zjistit, v jakých podmínkách žili ve Skripalově domě v Salisbury jeho domácí zvířata. Narážela tak na informaci, že u vchodových dveří bydliště bývalého dvojitého agenta bylo nalezeno množství jedu. Podle Zacharovové by tak policie měla vypátrat, jak to, že zvířatům se nic nestalo. 

Šéf ruské zahraniční rozvědky Sergej Naryškin označil kauzu Skripal za "bizarní provokaci ze strany britských a amerických tajných služeb". 

Podívejte se na rozhovor s ministrem Stropnickým: Tvrzení o "novičoku z Česka" je mimo realitu

Sledujte brífink ministra zahraniční v demisi Martina Stropnického. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy