Ve čtvrtek policisté uvedli, že mrtvými jsou čínští občané, čínské velvyslanectví v Londýně to ale zatím nepotvrdilo. Nově se spekuluje, že mezi oběťmi jsou i Vietnamci. Britská policie odmítla o identitě mrtvých hovořit, chce vyčkat na identifikaci.
Vietnamská organizace na ochranu lidských práv v pátek uvedla, že jednou z obětí je patrně mladá Vietnamka, která před smrtí napsala své matce přes mobilní telefon, že nemůže dýchat a že se dusí, a od té doby se neozvala. Organizace nevyloučila, že mezi oběťmi je více Vietnamců. Mezitím oznámila vietnamská ambasáda v Británii, že se na ni obracejí vietnamské rodiny s obavami, že jejich příbuzní v kamionu zahynuli. Ambasáda k tomu uvedla, že dosud nedostala žádné oficiální vyrozumění od britských úřadů, případ ale bedlivě sleduje.
Jedenáct těl z kamionu převezly do nemocnice ve městě Chelmsford sanitky soukromé firmy, které doprovázela policejní eskorta. Pitva má zjistit příčinu smrti 39 lidí, o které se zatím v Británii jen spekuluje. Nákladový prostor, ve kterém mrtví byli, byl podle médií vybaven mrazírenskou jednotkou, a teplota v něm tak mohla klesnou až k minus 25 stupňům Celsia.
Jeden z předních britských patologů Richard Shepherd zpravodajské stanici BBC řekl, že pitva bude "velmi pomalý, organizovaný proces".
Těla 39 dospělých našla policie hrabství Essex v noci z úterý na středu v průmyslové zóně Waterglade ve městě Grays východně od Londýna. Podle dosavadních informací přijel návěs do Británie z belgického přístavu Zeebrugge. V anglickém přístavu Purfleet ho na svůj tahač naložil řidič ze Severního Irska, kterého policie zadržela a obvinila z vraždy. Kdy se lidé do kamionu dostali a zda o nich řidič věděl, není jasné.
Další dvě osoby, které policie zadržela v pátek, jsou podle britského tisku manželé ze severozápadní Anglie, kteří kamion dříve vlastnili, ale před rokem jej prodali jedné irské firmě. Čtvrtým člověkem, který skončil ve vazbě, je 48letý muž ze Severního Irska. Zadržen byl na letišti Stansted, které obsluhuje Londýn.
Ve čtvrtek policie oznámila, že se domnívá, že mrtvými jsou čínští občané - 31 mužů a osm žen. Také státní deník Global Times ve čtvrtek napsal, že čínské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že mrtví jsou z Číny.
V pátek ale čínské velvyslanectví v Londýně zveřejnilo prohlášení, podle kterého stále není možné státní příslušnost mrtvých potvrdit. Do Essexu ambasáda vyslala zvláštní tým, který je v kontaktu s místní policií.
Čínský deník Global Times v pátečním komentáři napsal, že Británie a další evropské země musejí přijmout část zodpovědnosti za smrt 39 lidí. "Je jasné, že Británie a dotčené evropské země nedostály své zodpovědnosti a neochránily tyto lidi před takovou smrtí," napsal list.
Británie se podle něj zjevně nepoučila z tragédie z roku 2000, kdy celníci při kontrole nizozemského kamionu v přístavu Dover nalezli těla 58 udušených Číňanů. Své čtenáře oficiální list čínských komunistů na závěr vyzývá, aby si představili, jaká opatření by asi přijaly evropské země, kdyby v Číně tragicky zahynulo najednou tolik Evropanů.