Londýn - Začíná léto, a to podle britské policie znamená, že na 7000 dcer rodin přistěhovalců čeká hrůzný zážitek: obřízka.
Tradiční zvyk, dodržovaný zejména uvnitř afrických muslimských komunit, chtějí policisté potlačit. V nové kampani proto nabídli finanční odměnu všem, kteří pomohou dovést tyto nelegální praktiky k soudu.
V přepočtu jde o 850 000 korun. Polovinu platí policie, druhou pak nadace Waris Dirieové - modelky, která obřízku zažila v rodném Somálsku. "Bereme to smrtelně vážně, a proto jsme podnikli tento neobvyklý krok," řekl Alistair Jeffrey, velitel policejní jednotky zabývající se bojem proti zneužívání dětí.
Mrzačení genitálií se nejčastěji týká dívek ve věku od 4 do 13 let. "Jde o zneužívání dětí. Neútočíme na ničí kulturu," dodal Jeffrey.
Čeká se na prvního odsouzeného
Velká Británie postavila ženskou obřízku mimo zákon před 22 lety. Od roku 2003 pak hrozí 14leté vězení i těm, kteří odvážejí dívky kvůli obřízce do zahraničí.
Do této chvíle ale nebyl nikdo odsouzen. "Je téměř nemožné tento kriminální čin odhalit," říká Jeffrey z londýnské metropolitní policie. Policie podle něj nechce dojít tak daleko, že začne mladé dívky při návratu z ciziny kontrolovat na letištích.
Obřízku odsoudila i řada muslimských duchovních s tím, že tradiční zvyk nemá žádnou oporu v Koránu. Mnoho rodin ale věří, že obřízka je součástí uvedení do dospělosti. Má to být také zaručený způsob, jak zajistit dceřinu "čistotu", díky které pak snadněji najde manžela.
Posledním státem, který obřízku zakázal, je Egypt. Úřady vyhlásily obřízce boj poté, co na soukromé klinice vykrvácela po zákroku 12letá dívka.