Britové zahájí odchod z Iráku v květnu

man
6. 2. 2006 12:22
Londýn - Velká Británie letos začne stahovat své vojáky z Iráku. První z více než osmi tisíc příslušníků armády Jejího Veličenstva by měli odejít v květnu, do konce roku se vrátí domů asi dva tisíce vojáků.
Irácký policista hlídkuje ve městě Karbalá. Britové se obávají, že místní policisté a vojáci ještě nejsou schopni sami zajistit v zemi bezpečnost.
Irácký policista hlídkuje ve městě Karbalá. Britové se obávají, že místní policisté a vojáci ještě nejsou schopni sami zajistit v zemi bezpečnost. | Foto: Aktuálně.cz

Informaci o zahájení britského odchodu z Iráku dnes potvrdil americký generál Mark Kimmit, který je členem užšího vedení mezinárodních spojeneckých sil v zemi. Podle něj postupně začnou přebírat odpovědnost za bezpečnost iráčtí policisté a vojáci, což umožní redukci britských i amerických jednotek.

Japonci odejdou ještě letos

Britové působí na jihu země, hlavní základnu mají v druhém největším iráckém městě Basře. Na jihu působí i japonské jednotky. Tokio by chtělo všech svých 550 mužů z Iráku stáhnout do konce května, píší japonské listy.

Ve Spojeném království roste tlak na návrat vojáků poté, co minulý týden zaznamenali Britové svoji stou oběť od začátku války v březnu 2003. Američanů zahynulo za stejnou dobu už přes dva tisíce, Iráčanů více než třicet tisíc.

Britský ministr John Reid prohlásil, že cílem je snížit letos početní stav britských jednotek alespoň na šest tisíc osob, ale vše záleží na vývoji situace. Podporu našel i u stínového ministra obrany a člena opoziční Konzervativní strany Williama Haguea.

"Bylo by katastrofální chybou odejít příliš brzy a stáhnout koberec pod nohama lidí, kterí se snaží vybudovat demokracii. Odejít bude správné až ve chvíli, kdy irácké síly budou mít situaci v zemi plně v rukou," řekl stínový ministr.

Skepse britských velitelů

List Independent ale citoval některé britské generály, podle nichž ani tři roky po svržení Saddáma Husajna nejsou irácké ozbrojené síly stále připraveny zajistit v zemi klid a vytvořila se u nich "kultura závislosti." Tedy že stále spoléhají na hlavní roli britských a amerických vojáků.

Část svého kontingentu chtějí letos stáhnout i USA, i když prezident George Bush odmítá hovořit o konkrétních číslech a datech. Nyní mají Spojené státy v Iráku více než 140 tisíc vojáků.

 

Právě se děje

Další zprávy