Britové v šoku: V roce 1947 mučili Němce

Lenka Málková
3. 4. 2006 14:26
Londýn - Demokratická Velká Británie ještě dva roky po skončení druhé světové války zadržovala a mučila ve svých táborech v Německu nepohodlné lidi.

Z archivních materiálů a fotografií, uvolněných na základě zákona o svobodném přístupu k informacím, vyplývá, že umírali hlady a byli britskými dozorci brutálně biti.

Svědecké výpovědi zadržovaných lidí zaznamenal inspektor Scotland Yardu Tom Hayward, který byl pověřen vyšetřováním incidentů v Bad Nenndorfu. 

Podle jeho poznatků byli všichni vězni, kteří z pohledu britských vyšetřovatelů dostatečně nespolupracovali, zavíráni do trestaneckých cel, kde byli bičováni.

"Vyhrožování popravou, mučením či zabitím manželky a dětí bylo považováno za naprosto přijatelnou metodu," citoval Guardian z Haywardových závěrů.

Mučeni Němci i špioni Sovětského svazu

Ve věznici, která se nacházela v Bad Nenndorfu, byli drženi muži i ženy. Většinou šlo o bývalé členy Hitlerovy NSDAP a jednotek SS, později se mezi nimi objevili také stoupenci komunismu a agenti Sovětského svazu.

Teprve šedesát let poté se fotografie podvyživených a mučených mužů objevily v britském deníku. V únoru 1947 je měl v táboře vyfotit jeden z britských vojáků, který hodlal na špatnou situaci vězňů upozornit. Dodnes však není jasné, kdy byl tábor v Německu zavřen a program ukončen.

Ve věznici, která se nacházela v Bad Nenndorfu, byli drženi muži i ženy.
Ve věznici, která se nacházela v Bad Nenndorfu, byli drženi muži i ženy. | Foto: Aktuálně.cz

Velká Británie tehdy předpokládala, že válka se Sovětským svazem je neodvratná, proto se úředníci britského ministerstva obrany rozhodli zadržet kromě nacistů také sovětské špiony a německé komunisty.

Cílem bylo shromáždit potřebné informace o ruské armádě a jejich špionážních službách západní Evropě.

Mluvčí Liberálních demokratů Nick Harvey dnes celou kauzu zhodnotil slovy. "Je příliš pozdě na to, abychom někoho označili za odpovědného. Není však pozdě na to, aby se ministerstvo obrany omluvilo."

Sherman Carroll z nadace starající se o oběti mučení dokonce žádá, aby britské úřady kromě omluvy zaplatily obětem a jejich příbuzným odškodné.

"Tvrzení, že Británie během druhé světové války ani nikdy po ní nikoho nemučila, protože to považovala za neefektivní, je mýtem, který se nám desetiletí snažili vnutit," prohlásil Carroll.

Vláda o táboru věděla

Dokumenty, které byly šedesát let drženy v tajnosti a teprve před čtyřmi měsíci byly objeveny nedaleko Hannoveru, jasně ukazují, že tehdy vládní labouristé se snažili tyto tábory utajit, protože příliš připomínaly německé koncentrační tábory.

Tehdejší britský premiér Clement Attlee měl být o existenci tajného vězení informován.
Tehdejší britský premiér Clement Attlee měl být o existenci tajného vězení informován. | Foto: Aktuálně.cz

Tehdejší britský premiér Clement Attlee měl být o existenci tajného vězení informován.

Zpráva předaná labouristickému ministerskému předsedovi obsahovala i informaci o tom, že dozorci používají v případě některých vězněných fyzické tresty, aby je tak přinutili vypovídat. 
 
Předpokládá se, že podobný tábor se v letech 1945-1948 nacházel také v centru Londýna. Potřebné dokumenty jsou ale stále v držení ministerstva obrany.

 

Právě se děje

Další zprávy