Britové na Titaniku jednali džentlmensky, Američané ne

Roman Gazdík
22. 1. 2009 23:10
V krizových situacích rozhodují i společenské faktory, ukázala studie
Titanic před odjezdem na svou první a poslední plavbu
Titanic před odjezdem na svou první a poslední plavbu | Foto: Wikimedia Commons

Londýn - „Buďte Britové, chlapci, buďte Britové." Těmito slovy údajně povzbuzoval kapitán Edward John Smith muže na potápějícím se Titaniku. A nová studie australských a švýcarských vědců tvrdí, že jeho slova padla na úrodnou půdu.

Z výzkumu svědectví přeživších totiž vyplynulo, že se lidé v krizových situacích neřídí pouze vlastními zájmy a pudem k přežití, jak by mohla intuice napovídat, ale chování je také silně determinováno sociálními normami i altruismem.

Džentlmeni byli in

„Musíte si uvědomit, že to byla doba krále Edwarda (král Edward VII. ve skutečnosti zemřel už v roce 1910 - pozn. red.), kdy být džentlmenem bylo vrcholem společenské prestiže," řekl BBC jeden z autorů studie David Savage z Queenslandské technologické univerzity v Brisbane.

„Je zde mnoho prohlášení, která se shodují v tom, že poté, co dali své ženy do záchranných člunů, odebrali se manželé na záď lodi, aby si dali doutník, postávali a snažili se chovat přátelsky, v době kdy šla loď v zásadě ke dnu."

Pokud byla cestující osoba na Titaniku ženou, zvyšovala se pravděpodobnost jejího přežití dle autorů studie o 52 procent. Pokud měla žena navíc dítě, zvedla se na 70 procent.

Na Američana byl Jack Dawson dosti džentlmenský...
Na Američana byl Jack Dawson dosti džentlmenský... | Foto: www.titanicmovie.com

„Byl zde jeden dost bohatý džentlmen," vypráví Savage. „Poté co dal svou ženu do člunu, šel zpátky dolů... oblékl si svůj smoking a vrátil se nahoru s představou, že pokud umře, může stejně dobře umřít jako džentlmen a dobře oblečený."

Titanik se v severním Atlantiku potopil v noci ze čtrnáctého na patnáctého dubna 1912. Plul z anglického Southamptonu do New Yorku. Zahynulo přibližně 1500 cestujících a členů posádky.

Američtí individualisté

Z výsledků studie vyplývá, že chování během evakuace determinovaly i "národní faktory". Zásada „ženy a děti první" tak byla dle Savage více ctěna Brity než Američany.

„Americké kultura měla dáno do vínku větší individualismus a britská byla více o džentlmenském chování," řekl vědec BBC.

Britští muži měli o sedm procent menší pravděpodobnost přežití než průměrný cestující mužského pohlaví. U Američanů byla naopak o osm a půl procenta vyšší. Irští a švédští pasažéři měli o pět, respektive dvě procenta vyšší šanci než průměr.

Přestože byli v průměru dále od záchranných člunů, zachránilo se Američanů o 25 procent více než Britů.

Procento zachráněných britských a amerických žen je přibližně stejné, z čehož dle autorů studie plyne, že se džentlmeni z ostrovů obětovali pro blaho svých drahých poloviček.

Podmínkou přežití byly i sociální faktory. Díky lepší informovanosti o umístění člunů, hrozícím nebezpečí i preferenčnímu zacházení měli pasažéři z první třídy o 40 procent vyšší šanci na záchranu než jejich spolucestující z třídy třetí.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Aktualizováno před 1 hodinou

Biker Stošek si na ME v maratonu vyjel bronz

Martin Stošek získal bronzovou medaili na mistrovství Evropy v maratonu horských kol ve švýcarském Evoléne. V závodu na 78 km s převýšením 3900 metrů ho porazili jen Němec Andreas Seewald a Ital Samuele Porro, který skončil druhý na třetím šampionátu za sebou.

Stošek výrazně vylepšil 18. příčku z roku 2019 a navázal na pět let starý bronz Kristiána Hynka, který dnes dojel v 41 letech sedmý. Na vítězného Seewalda, který je jeho i Hynkovým týmovým parťákem ve stáji Canyon Northwave, ztratil Stošek téměř osm minut, za Porrem zaostal o čtyři minuty.

"Je to můj druhý mistrák na Evropě a hned placka, musím být spokojený," řekl Stošek. Cítil ale, že měl na víc. "Občas mi padal řetěz a nebyl jsem schopný kontinuálně jet, což mě stálo kontakt s čelem," dodal sedmadvacetiletý jezdec, který byl loni třetí na maratonském mistrovství světa.

"Nakonec to ale dopadlo parádně, i když nefungovalo ideálně kolo. Ze sebe jsem vytáhnul maximum a morálkou jsem to dotáhl na trojku. Cílil jsem sice na vítězství, nemůžou však vyhrát všichni. Trať je tady těžká s dlouhými kopci, ale nohy byly dobré. Vytěžil jsem z toho maximum. Pro nás jako tým je to bomba," pochvaloval si Stošek.

Závod žen na 70 km vyhrála Španělka Natalia Fischerová.

Příští rok se maratonský evropský šampionát uskuteční v Jablonném v Podještědí, kam se vrátí po deseti letech.

Mistrovství Evropy v maratonu horských kol v Evoléne (Švýcarsko):

Muži (78 km): 1. Seewald (Něm.) 4:02:50, 2. Porro (It.) -3:57, 3. Stošek -7:58, …7. Hynek -13:01, 26. Adel (všichni ČR) -32:08.

Ženy (70 km): 1. Fischerová (Šp.) 4:05:16, 2. Häberlinová -5:11, 3. Forchiniová (obě Švýc.) -7:26.

Zdroj: ČTK
Další zprávy