Londýn/Brusel - K referendu o vystoupení Velké Británie z Evropské unie by obyvatelé ostrovního království mohli vyrazit už příští rok, nejspíš v červenci nebo září. Staronový premiér David Cameron by se totiž rád vyhnul "politicky nebezpečnému" překrytí s volbami ve Francii a Německu. Ty oba státy chystají na rok 2017.
S odvoláním na anonymní zdroj z vlády to uvedl britský deník The Guardian.
"Nálada nyní definitivně spěje k urychlení procesu a k možnosti konání referenda už v roce 2016," sdělil zdroj s tím, že původně uváděný rok 2017 byl od začátku míněn jen jako nejzazší deadline pro uspořádání hlasování.
Referendum? "Co nejdřív," zní z Bruselu
Cameron se ke konání referenda zavázal před parlamentními volbami. Konzervativci v nich minulý týden slavili nečekaný úspěch, když si v Dolní sněmovně vydobyli většinu mandátů.
Předseda vlády dal posléze najevo, že si úspěch vykládá jako jasný mandát k tomu, aby Britům vyjednal nové podmínky členství v EU.
Urychlení konání referenda by se mohlo zamlouvat i Bruselu. Ten totiž nechce, aby ho Londýn při jednání o případných změnách držel v šachu hrozbou blížícího se referenda.
"Považoval bych za dobré, kdyby Britové měli své referendum co nejdříve," cituje šéfa Evropského parlamentu Martina Schulze zpravodajský server Spiegel Online.
Přistěhovalecká karta
Jasný výsledek voleb dal Cameronovi lepší "karty" pro jednání s Bruselem. Londýn teď doufá, že Unie Británii - ve snaze udržet ji v EU - v lecčems ustoupí.
Britský premiér může žádat například zpřísnění podmínek na pracovním trhu pro přistěhovalce z EU. Nebo záruky, aby změny na jednotném vnitřním trhu nemohla eurozóna vnucovat těm, co eurem neplatí.
Vyjednat bude chtít zřejmě i to, aby národní státy mohly snáz zablokovat evropskou legislativu.
O termínu rozhodnou lordi
Návrh zákona o referendu bude podle Guardianu zahrnut do královnina projevu 27. května. Pak by měl být formálně předložen v dolní komoře, kde mají konzervativci nově většinu.
Pokud by návrh bez problémů prošel i Sněmovnou lordů, mohl by se ve sbírce zákonů objevit už do konce letošního roku.
Bude-li horní komora Cameronovu snahu zdržovat, premiér bude muset návrh protlačit zdlouhavější cestou a po druhém čtení lordy přehlasovat. To by se mu podařilo v červnu 2016.
Referendum jako takové by se tak mohlo konat buď už v červenci, nebo v září příštího roku.