Británie spouští kampaň proti opilcům

nat, Reuters, Times
16. 11. 2005 14:00
Londýn - Británie zahajuje největší kampaň proti alkoholovému výtržnictví v historii.

Vánoční a novoroční kampaň se zaměří především na bary, hospody a kluby, které prodávají alkohol mladším osmnácti let. Jejím adresátem však budou všichni lidé, kteří mají problém s alkoholismem.

Kampaň nepřichází náhodou. Už příští čtvrtek začíná v Británii platit zákon, který prodlužuje otevírací dobu restauračních zařízení prodávajících alkohol. O povolení mít otevřeno až do půlnoci či dokonce přes půlnoc už podle deníku The Times požádalo minimálně osmdesát procent londýnských hospod. Westminsterská městská rada sice prozatím třetinu žádostí zamítla, držitelé licencí se ale proti jejímu verdikut odvolali.

Podle posledních odhadů bude devadesát procent hospod, které mají nyní otevřeno do druhé hodiny ranní, zavírat až za úsvitu a nejméně 700 provozoven, včetně klubů, hotelů a supermarketů bude mít otevřeno nonstop 24 hodin.

Konzervativci byli proti, ale neuspěli

Hlavním odpůrcem nového zákona, který vejde v Anglii a Walesu v platnost 24. listopadu, je opoziční konzervativní strana. Protestují proti němu však také soudci a policie. Varují, že nový zákon může situaci jen zhoršit. "Prodloužíme-li dobu prodeje alkoholu, lidé budou pít víc a budeme mít ještě více problémů s nesociálním chováním, zločinem a nepořádkem, který je způsobován alkoholem," řekla BBC stínová ministryně kultury Theresa May.

Blairova vláda však argumentuje tím, že v současné situaci se opilci valí do ulic ve stejnou dobu, kdy hospody zavírají, a zavdávají tak podněty k opileckým rvačkám a vandalismu.

Kampaň, která byla včera zahájena, má podle slov policejního velitele Chrise Allisona zajistit bezpečný a nenásilný průběh vánočních oslav, u nichž se očekává zvýšený počet opilých lidí v ulicích. Policie bude za tím účelem vybírat na místě pokuty a monitorovat problémová místa. Podle Chrise Allisona hrozí opilcům a výtržníkům pevná pokuta 80 liber nebo soudní přelíčení. Policie spoléhá také na zodpovědný přístup držitelů licence k prodeji alkoholu.

 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy