Británie spouští kampaň proti opilcům

nat, Reuters, Times
16. 11. 2005 14:00
Londýn - Británie zahajuje největší kampaň proti alkoholovému výtržnictví v historii.

Vánoční a novoroční kampaň se zaměří především na bary, hospody a kluby, které prodávají alkohol mladším osmnácti let. Jejím adresátem však budou všichni lidé, kteří mají problém s alkoholismem.

Kampaň nepřichází náhodou. Už příští čtvrtek začíná v Británii platit zákon, který prodlužuje otevírací dobu restauračních zařízení prodávajících alkohol. O povolení mít otevřeno až do půlnoci či dokonce přes půlnoc už podle deníku The Times požádalo minimálně osmdesát procent londýnských hospod. Westminsterská městská rada sice prozatím třetinu žádostí zamítla, držitelé licencí se ale proti jejímu verdikut odvolali.

Podle posledních odhadů bude devadesát procent hospod, které mají nyní otevřeno do druhé hodiny ranní, zavírat až za úsvitu a nejméně 700 provozoven, včetně klubů, hotelů a supermarketů bude mít otevřeno nonstop 24 hodin.

Konzervativci byli proti, ale neuspěli

Hlavním odpůrcem nového zákona, který vejde v Anglii a Walesu v platnost 24. listopadu, je opoziční konzervativní strana. Protestují proti němu však také soudci a policie. Varují, že nový zákon může situaci jen zhoršit. "Prodloužíme-li dobu prodeje alkoholu, lidé budou pít víc a budeme mít ještě více problémů s nesociálním chováním, zločinem a nepořádkem, který je způsobován alkoholem," řekla BBC stínová ministryně kultury Theresa May.

Blairova vláda však argumentuje tím, že v současné situaci se opilci valí do ulic ve stejnou dobu, kdy hospody zavírají, a zavdávají tak podněty k opileckým rvačkám a vandalismu.

Kampaň, která byla včera zahájena, má podle slov policejního velitele Chrise Allisona zajistit bezpečný a nenásilný průběh vánočních oslav, u nichž se očekává zvýšený počet opilých lidí v ulicích. Policie bude za tím účelem vybírat na místě pokuty a monitorovat problémová místa. Podle Chrise Allisona hrozí opilcům a výtržníkům pevná pokuta 80 liber nebo soudní přelíčení. Policie spoléhá také na zodpovědný přístup držitelů licence k prodeji alkoholu.

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Koronavirus odsouvá zrušení střídání zimního a letního času, zřejmě na dlouho

Koronavirová krize odsouvá možné zrušení pravidelného střídání času, zřejmě na dlouhou dobu. Evropská komise původně navrhovala zrušení střídání času na letošní nebo příští rok, v současnosti se však o věci nejedná a je otázkou, zda se s ohledem na současnou krizi a její dopady téma na jednací stůl vůbec vrátí. Řekl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. V noci na neděli 25. října se hodinové ručičky ve 03:00 posunou o hodinu zpět.

Evropská komise v roce 2018 navrhla zrušení střídání času, ponechala však na členských státech, aby se dohodly na tom, který čas bude zaveden celoročně. Česká vláda předloni podpořila zavedení zimního, tedy standardního středoevropského astronomického času. Návrh komise ovšem ještě musí schválit unijní Rada a Evropský parlament, do té doby se nic nemění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy