Londýn - Nová britská vláda rozhodla, že stejně jako Spojené státy a Rusko omezí počet svých atomových hlavic.
"V budoucnosti si ponecháme maximálně 225 hlavic, ne více," uvedl dnes ministr zahraničí William Hague.
Zároveň dodal, že Spojené království tak bude disponovat asi 160 nukleárními hlavicemi, které je možné okamžitě aktivovat a použít.
Nový kabinet složený z konzervativců a liberálních demokratů začal vládnout krátce po volbách v polovině května. Právě otázka atomové výzbroje obě strany rozdělovala.
Liberální demokraté měli v programu stažení ponorek, vybavených jadernými hlavicemi, z britského vojenského arzenálu. Konzervativní strana to odmítla.
Snížit počet svých nukleárních zbraní se v nedávno podepsané dohodě v Praze zavázali prezidenti Ruska a USA Dmitrij Medveděv a Barack Obama. Americké a ruské bomby a hlavice se ale počítají na tisíce, ne na stovky jako ty britské.
Podobně je na tom Francie, která má podle odhadů expertů přibližně 300 hlavic.
Británie vyvíjela samostatně atomovou bombu od začátku padesátých let, přestože Spojené státy s tím nesouhlasily. První jaderné testy britští vědci uskutečnili v roce 1953 na jihu Austrálie.
Hague zároveň vyjádřil podporu americkému návrhu přísných sankcí proti Íránu, který USA a evropské země podezírají ze snahy stát se atomovou mocností.
Írán rozděluje obě koaliční strany. Zatímco liberální demokraté jsou kategoricky proti útoku na tuto zemi, konzervativci použití síly nevylučují, pokud bude nutné jako poslední prostředek k zamezení vstupu Íránu do jaderného klubu.
"Zabránit Íránu v sestrojení atomové bomby patří k našim zahraničněpolitickým prioritám," řekl Hague deníku Times.