Harry a William nešli za rakví vedle sebe. Británie se rozloučila s princem Philipem

Přenos skončil
Britská královská rodina a spolu s ní celá země se v sobotu loučí s princem Philipem, vévodou z Edinburghu. Smuteční obřad se koná v kapli svatého Jiří na hradě Windsoru, rakev s pozůstatky prince Philipa pak bude uložena do královské krypty. Celou událost sledujeme v on-line reportáži.
Pohřeb prince Philipa
Pohřeb prince Philipa | Foto: Reuters
Přenos skončil
17:03

Vážení čtenáři, on-line přenos z posledního rozloučení s princem Philipem skončil. 

16:52

Britskou státní hymnou skončil pohřební obřad prince Philipa, manžela královny Alžběty II. Jeho rakev byla předtím spuštěna do královské krypty.

Foto: Reuters
16:41

Rakev s ostatky prince Philipa v kapli svatého Jiří. 

Rakev prince Philipa
Rakev prince Philipa | Foto: Reuters
16:30

V kapli svatého Jiří právě probíhá pohřební obřad. 

Královna Alžběta II. během pohřebního obřadu.
Královna Alžběta II. během pohřebního obřadu. | Foto: Reuters
16:11

Rakev s tělem manžela královny Alžběty II. je nyní v kapli svatého Jiří na hradě Windsor, kde začíná pohřební obřad. Toho se vzhledem k pandemii účastní jen 30 hostů, převážně členů rodiny. 

16:04

Británie drží minutu ticha za nedávno zesnulého prince Philipa. Smuteční obřad je v kapli svatého Jiří na hradě Windsor.

16:00

Ve 14:40 místního času (15:40 SELČ) byla Philipova rakev vynesena ze soukromé kaple a uložena na speciálně upravený vůz britské značky Land Rover, na jehož designu a technických úpravách se Philip osobně podílel. 

Ve 14:40 místního času (15:40 SELČ) byla Philipova rakev vynesena ze soukromé kaple a uložena na speciálně upravený vůz britské značky Land Rover.
Ve 14:40 místního času (15:40 SELČ) byla Philipova rakev vynesena ze soukromé kaple a uložena na speciálně upravený vůz britské značky Land Rover. | Foto: Reuters
15:53

Zatímco většina smutečních hostů jde za doprovodu smuteční hudby pěšky, královna Alžběta II. v černém voze Bentley.

Královna Alžběta II. na pohřbu prince Philipa
Královna Alžběta II. na pohřbu prince Philipa | Foto: Reuters
15:48

Pohřební průvod s rakví zesnulého britského prince Philipa se vydal od soukromé kaple na hradě Windsor ke kapli svatého Jiří, kde bude princ pochován.

15:26

Pohled na vojenský průvod před hradem. 

Pohřeb prince Philipa
Pohřeb prince Philipa | Foto: Reuters
15:11

Veřejnost byla vyzvána, aby se kvůli koronavirové krizi neúčastnila žádných akcí spojených s pohřbem. I tak se před hradem Windsor shlukují lidé. 

Foto: Reuters
15:03

Ve 15:40 kapely na nádvoří přestanou hrát, Philipova rakev bude vynesena z kaple a bude uložena na speciálně upravený vůz britské značky Land Rover, na jehož designu a technických úpravách se Philip osobně podílel. O pět minut později celé pohřební procesí vyrazí na nedlouhou cestu ke svatojiřské kapli.

15:02

Ve 15:15 se před soukromou kaplí, na obdélníkovém nádvoří hradu Windsor, seřadí členové královské kavalerie a pěší gardy spolu s vojáky z dalších jednotek, které měly k princi Philipovi zvláštní vztah.

Pohřeb prince Philipa
Pohřeb prince Philipa | Foto: Reuters
14:43

Vévodkyně Kate a princ William přijíždějí k hradu Windsor na pohřeb Philipa.

Pohřeb prince Philipa
Pohřeb prince Philipa | Foto: Reuters
13:28

Čestné salvy na Maltě na princovu počest. Alžběta tu žila tu krátce po uzavření sňatku s princem Philipem, v letech 1949 až 1951, kdy zde její choť sloužil jako důstojník námořnictva.

Pohřeb prince Philipa
Pohřeb prince Philipa | Foto: Reuters
13:21

Od Philipova úmrtí řada lidí přináší k windsorskému hradu květiny. "Jsme tu hlavně kvůli královně," řekla agentuře AP Barbara Leeová, která ke hradu dorazila se svými dětmi a vnoučaty. "Musí z toho být úplně zničená," dodala.

Pohřeb prince Philipa
Pohřeb prince Philipa | Foto: Reuters
12:04

Královna Alžběta večer před obřadem sdílela svou oblíbenou společnou fotografii s manželem, která pár zachycuje při odpočinku v přírodě ve skotském hrabství Aberdeenshire. Snímek pořídila v roce 2003 hraběnka z Wessexu nedaleko královnina letního sídla v Balmoralu.

11:31

Vedení formule 1 kvůli úmrtí prince Philipa, manžela královny Alžběty II., upravilo program Velké ceny Emilia-Romagna. Z úcty k zesnulému monarchovi posunulo čas sobotního tréninku a kvalifikace tak, aby nekolidoval s pohřbem.

Jaký byl život prince Philipa? Prohlédněte si grafiku Aktuálně.cz

Jak bude probíhat pohřeb prince Philipa:

  • Při příjezdu do kaple zazní státní hymna.
  • V 15:00 místního času (16:00 SELČ) bude celá země držet minutu ticha.
  • Následně začne samotný pohřební obřad, rakev se zesnulým bude umístěna na katafalk.
  • Na rakvi bude Philipova osobní standarta symbolizující jeho život, je na ní řecký kříž, symbol země, v níž se Philip narodil, nebo hrad v Edinburghu.

Samotného pohřbu v kapli se kvůli epidemickým opatřením zúčastní jen 30 hostů, převážně členů rodiny. Všichni budou mít roušky. V kapli budou přítomny všechny čtyři děti Philipa a Alžběty - jediná dcera princezna Anna, prvorozený syn a následník trůnu princ Charles a jeho bratři Andrew a nejmladší Edward. Na pohřbu budou Charlesovi synové, princové William a Harry.

Zesnulého na jeho poslední cestě poveze speciálně upravený vůz britské značky Land Rover, na jehož designu a technických úpravách se Philip osobně podílel. Podle britského premiéra Borise Johnsona je to jen další důkaz technického talentu a vynalézavosti prince Philipa.

Rakev bude provázet vojenská kapela z jednotky, u které sloužil také princ Philip, dlouholetý hrdý důstojník britského námořnictva. Pohřeb bude ceremoniální, a nikoli státní, a proto se uskuteční bez účasti veřejnosti.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
17. 4. 2021 11:30
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy