Nová opatření platí i pro lidi, žijící v okolí krůtí farmy kde byl o víkendu potvrzen výskyt viru H5N1. Ti, kteří se podílejí do zabíjení drůbeže, nebo jinak můžou přijít do styku s nakaženými ptáky, byli preventivně očkováni.
Do odvolání nesmějí opustit oblast, vzdálenou od Londýna asi 200 kilometrů. Bezpečnostní zóna kolem farmy má průměr tři kilometry - vstup je tam možný jen s povolením úřadů.
Obyvatelé "se nemusejí zvlášť bát
Velká Británie informovala Brusel o podezřelém náhlém úhynu více než 2600 krůt v chovné stanici v Lowestoftu, v oblasti Suffolku, v pátek. Požádala EK o laboratorní rozbor, který by určil druh viru. Odborníci EU potvrdili, že jde o nebezpečný typ H5N1.
Britský tisk dnes obvinil vedení farmy, že o nebezpečí mlčelo dva dny. Prvních 71 ptáků údajně zemřelo na ptačí chřipku už v úterý, ale veterinární službu o tom informovalo až ve čtvrtek. Tisk zdůraznil, že se jedná o první výskyt vysoce patogenního viru H5N1 u chovného ptactva v Británii a že se neví, jak se do ostrovní Británie vir, původem podle všeho z Asie, dostal.
Vedoucí britské agentury na ochranu veřejného zdraví HPA Pat Troopová řekla v britské veřejnoprávní rozhlasové stanici BBC, že se obyvatelé nemusejí zvlášť bát. Tento vir podle jejích slov "nepřechází lehce na člověka". Poznamenala, že dosud nakažení lidé ve světě vždy žili a pracovali v těsné blízkosti postižených ptáků.
WHO: buďme ostražití
Letos jde už o druhý výskyt viru H5N1 v Evropské unii. V lednu byl zjištěn u drůbežího chovu v Maďarsku. Vir zabil ve světě, hlavně v Asii, nejméně 164 osob, v EU dosud nikoho.
Světová zdravotnická organizace (WHO) nedávno vyzvala všechny státy, aby zůstávaly ostražité, protože náhlé vypuknutí ptačí chřipky hrozí stále kdekoliv. Vědci se také obávají, že by vir mohl zmutovat a poté přecházet volně z člověka na člověka, což by vedlo k pandemii s miliony obětí.
Ptačí chřipka se do Evropy postupně dostávala od podzimu 2005, v Česku byl ale objeven první nakažený pták až na jaře 2006. Ve všech dosavadních tuzemských případech šlo o uhynulé labutě nakažené virem ptačí chřipky H5N1. Dvanáct jich bylo nalezeno na jihu Čech, poslední dva případy pocházely z Břeclavska.