Soud s útočníkem z židovského muzea: Kalašnikov zabalil do vlajky IS, vinu odmítl

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 1. 2019 18:46
Muž obviněný z útoku v židovském muzeu v Bruselu v úterý vinu odmítl. Před bruselským soudem pouze připustil, že vlastnil podobné zbraně, jimiž byli při atentátu z 24. května 2014 zastřeleni čtyři lidé. Dále vypovídat pak 33letý Francouz alžírského původu Mehdi Nemmouche odmítl.
Pietní místo před židovským muzeem v Bruselu.
Pietní místo před židovským muzeem v Bruselu. | Foto: Reuters

Na otázku, zda připouští, že 24. května 2014 zastřelil čtyři lidi, v úterý Nemmouche odpověděl záporně, informovala belgická televize RTBF. Muž ale přiznal, že vlastnil zbraně stejného typu, jaký byl tehdy použit, včetně pušky kalašnikov. Dál vypovídat obžalovaný odmítl.

Kalašnikov zabalený do vlajky teroristické organizace Islámský stát měl Nemmouche u sebe, když byl šest dní po atentátu zatčen v jihofrancouzském přístavním městě Marseille. Muž předtím podle vyšetřovatelů bojoval v Sýrii jako samozvaný "boží bojovník".

Na rozdíl od Nemmouche v úterý před bruselským soudem neodmítl vypovídat 30letý spoluobžalovaný. Ten je viněn z toho, že pro atentát obstaral kalašnikov a revolver. To v úterý podle RTBF popřel a tvrdil, že se s Nemmouchem seznámil až ve vězení.

Proces, který má trvat do konce února, začal minulý týden. Nemmouche podle obžaloby v květnu 2014 zastřelil ve vstupní hale židovského muzea v belgické metropoli náhodně vybrané oběti - dva izraelské turisty, Francouzku, která v muzeu pracovala jako dobrovolnice, a belgického zaměstnance muzea.

Francouzské úřady ho vydaly do Belgie v červenci 2014. Belgická justice v listopadu 2016 souhlasila s tím, že umožní stíhání Nemmouche i francouzským úřadům. Předloni v listopadu byl totiž Nemmouche v Paříži obviněn rovněž z podílu na zadržování čtyř novinářů v Sýrii v letech 2013 a 2014.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy