V centru Bruselu pobodal útočník policistu, sám skončil s vážným zraněním

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 11. 2018 16:22
V centru Bruselu útočník pobodal policistu. Motiv činu je zatím nejasný, podle místního listu La Derniere Heure ale muž křičel Alláhu akbar (arabsky Bůh je veliký). Úřady tuto informaci nepotvrdily. Policista utrpěl lehká zranění, útočníka kolegové napadeného zranili vážně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Incident podle ministra vnitra Jana Jambona vyšetřuje protiteroristická sekce federální policie. Média s odvoláním na zdroj blízký vyšetřování napsala, že útočníkem byl čtyřiatřicetiletý Issam T., jenž má kriminální minulost.

Muž ozbrojený nožem zaútočil na policistu kolem 05:30 SEČ před policejní stanicí nedaleko centrálního Velkého náměstí (Grand Place). "Je příliš brzy na to, abychom řekli, jaký byl motiv útočníka. Bylo zahájeno vyšetřování," řekla policejní mluvčí.

Podle tisku policie útok vyšetřuje jako "pokus o vraždu s teroristickým pozadím".

Belgický ministr vnitra Jan Jambon na Twitteru označil útok za "zbabělý" a vyjádřil bruselské policii svou plnou podporu. Ministr spravedlnosti Koen Geens uvedl, že vyšetřovatelé berou v potaz všechny možné motivy, včetně napojení útočníka na některou extremistickou organizaci.

Jambon ráno sdělil, že útočník nebyl známý ani policii, ani úřadu OCAM, který se zabývá terorismem a extremismem. Podle belgického tisku ale má kriminální minulost, v roce 2011 byl odsouzen na osm let vězení za podíl na několika loupežích a v roce 2014 se ve vězení pokusil o vraždu. V říjnu byl ale podmínečně propuštěn.

Policista utrpěl zranění na krku a byl převezen do nemocnice, jeho zranění je ale jen lehké. Těžké zranění naopak utrpěl sám útočník, kterého kolegové napadeného strážníka postřelili. Je v kritickém stavu.

V Belgii panují zvýšená bezpečnostní opatření mimo jiné v souvislosti s teroristickým útokem z března 2016, kdy sebevražední atentátníci na bruselském letišti Zaventem a ve stanici metra Maalbeek zabili 32 lidí. Již od atentátů v Paříži z 13. listopadu 2015 platil v zemi třetí ze čtyř stupňů ohrožení terorismem. Od letošního ledna platí už jen druhý stupeň.

Od pondělí je v Belgii na návštěvě francouzský prezident Emmanuel Macron. V úterý by se měl v doprovodu belgického krále Philippa vydat do bruselské části Molenbeek, ve které žilo několik teroristů zapojených do útoků v Bruselu a Paříži.

 

Právě se děje

Další zprávy