"Pomocníci Boha" vraždí blogery a své odpůrce. Vydávají se za kurýry či zájemce o podnájem

Martin Novák Martin Novák
26. 4. 2016 15:26
"Nemohu žít normální život. Bojím se cestovat sama,“ řekla deníku Guardian Aša Moníová, manželka loni zavražděného blogera Niladry Čattópádháje. Byla svědkem toho, jak násilníci jejího manžela rozsekali mačetami. Sama jim otevřela dveře, když se vydávali za zájemce o podnájem ve volném bytě v domě. V pondělí zase ve svém bytě zemřel obhájce práv gayů. Útočníci se za dveřmi vydávali za kurýry.
Policista ze speciálních jednotek zasahuje při protestech islamistů v Dháce v roce 2013.
Policista ze speciálních jednotek zasahuje při protestech islamistů v Dháce v roce 2013. | Foto: Reuters

Dháka – Za názory publikované na internetu je čeká smrt. V bytech, na ulicích nebo autobusových zastávkách, zkrátka všude jsou sekulární nebo ateističtí Bangladéšané terčem islamistů, kteří se pasují do role soudců i vykonavatelů rozsudku.

V pondělí vtrhla šestice mužů do bytu Xulhaze Mannana, šéfredaktora prvního místního časopisu pro gaye a lesbičky. Ohlásili se jako kurýři. Když se dostali dovnitř, Mannana a jeho přítele ubodali.

"Zajistili jsme na místě tašku a mobil, který tam útočníci zanechali," cituje agentura AP policejního šéfa metropole Asaduzzamána Míu.

O víkendu další dva útočníci mačetami zavraždili profesora univerzity severozápadně od metropole Dháky. Muži k němu přijeli na motocyklu a prořízli mu hrdlo.

Od loňského února zemřelo v Bangladéši pět blogerů a aktivistů, kteří na internetu a sociálních sítích kritizovali radikální islamismus. Některé napadli útočníci sekerami.

"Nemohu žít normální život. Bojím se cestovat sama," řekla deníku Guardian Aša Moníová, manželka loni zavražděného blogera Niladry Čattópádháje.

Byla svědkem toho, jak násilníci jejího manžela rozsekali mačetami. Sama jim otevřela dveře, když se vydávali za zájemce o podnájem ve volném bytě v domě.

Všechny činy mají jedno společné. Vrazi přesně věděli, kde oběť zastihnou, měli detailní informace. Vypadá to, že teroristé mají něco jako fungující rozvědku, která připraví podklady k likvidaci nepřítele.

Televize BBC loni odvysílala o bangladéšských sekulárních blogerech pořad. Popisovali strach, ve kterém žijí.

"Tady v Bangladéši není žádné místo, kde se můžete cítit bezpečně. Už ani doma. Země se stává otevřeným vězením," řekl jeden z blogerů.

Za násilím stojí většinou organizace Ansar Bangla, což znamená v překladu z bengálštiny Bangladéšští pomocníci Boha. Jejím duchovním vůdcem je imám Džasím Rahmání.

Od roku 2013 sedí ve vazbě a čeká na proces, ve kterém je obviněn z terorismu. Hlásá, že nelze uznávat zákony vytvořené lidmi.

K pondělnímu útoku na zastánce práv gayů a lesbiček se přihlásila skupina Ansar Islám, hlásící se k Al-Káidě.

Foto: Aktuálně.cz

Bangladéš je se 160 miliony obyvateli třetí nejlidnatější muslimskou zemí - po Indonésii a Pákistánu. Oficiálně sekulární republikou, ale islamisté tlačí na změnu. Sekulární, liberální Bangladéšané si naopak stěžují na to, že vláda proti radikálům podniká málo.

Ti, kdo se odváží projevit na internetu a sociálních sítích, každopádně na žádnou ochranu nemohou spoléhat.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí John Kirby uvedl, že USA zvažují udělení azylu některým aktivistům a kritikům islamismu, kteří jsou v bezprostředním nebezpečí.

 

Právě se děje

Další zprávy