Londýn - Na svoji poslední cestu mimo evropský kontinent ve funkci premiéra vyráží Tony Blair.
Míří do Afriky. Dnes se podruhé a naposledy setká v Tripolisu s libyjským vůdcem Muammarem Kaddáfím. Později navštíví Sierru Leone, kde napomohl vysláním britských vojáků k ukončení dlouholeté občanské války.
Na závěr přednese v jihoafrickém Johannesburgu zásadní projev o pomoci, kterou by vyspělý svět měl věnovat chudým afrických státům.
Ukončení sporů s Libyí a její návrat z izolace na mezinárodní scénu si Blair přičítá jako jeden ze svých zahraničněpolitických úspěchů.
Spolu s americkými vyjednávači totiž Britové přiměli Muammara Kaddáfího k tomu, aby zastavil svůj tajný jaderný program a vzdal se ambicí vlastnit atomovou bombu.
Setkání ve stanu
Svět se o tom dozvěděl na konci roku 2003 a znamenalo to velký úspěch pro Blaira i amerického prezidenta Bushe. O rok později pak následovala první cesta Blaira do Libye.
Kaddáfí ho přijal v beduínském stanu, obklopeném stády velbloudů. Fotografie z tohoto bizarního setkání nechyběly druhý den snad na žádné titulní straně evropských novin. Byla to také vůbec první návštěva britského ministerského předsedy v Libyi.
Za Blairova působení ve funkci premiéra se také vyřešil spor o atentát na letadlo společnosti PanAm nad skotským Lockerbie v roce 1988. Podařilo se dostat obviněné agenty libyjské tajné služby k soudu v Nizozemsku, jeden z nich dostal doživotí.
270 obětem to život samozřejmě nevrátilo, ale Kaddáfího režim alespoň vyplatil pozůstalým odškodné.
Nezkrotný Mugabe
Během návštvěvy Jihoafrické republiky má Blair jednat o dalším dlouholetém africkém diktátorovi. Prezidentovi Zimbabwe Robertu Mugabem.
Zatímco s Kaddáfím Blair našel společnou řeč, s Mugabem je tomu naopak. Vládce Zimbabwe vyvlastnil v zemi násilím půdu bílým farmářům, většinou pocházejícím z Británie, a západním kritikům vzkázal: "Nestrkejte své bílé nosy do našich věcí."
A právě Blaira označil za největšího nepřítele.
Britský premiér chce přesvědčit jihoafrického prezidenta Thaba Mbekiho, aby využil svého vlivu na Zimbabwe a pokusil se ukončit Mugabeho politiku, která kdysi na africké poměry prosperující zemi přivedla na pokraj bankrotu a hladomoru.