Biopalivová revoluce začíná. Lety na pravidelné lince

Martin Novák Martin Novák
30. 11. 2010 10:45
Půl roku bude takto létat čtyřikrát denně Lufthansa mezi Frankfurtem a Hamburkem
Zaměstnanci Lufthansy naposledy stávkovali před třinácti lety.
Zaměstnanci Lufthansy naposledy stávkovali před třinácti lety. | Foto: Reuters

Frankfurt - Evropa bude v dubnu svědkem první pravidelné linky, na níž cestující poletí v letadle s nádržemi, naplněnými biopalivem.

První krok učiní německá Lufthansa. Její vedení oznámilo, že od jara budou její AirbusyA321 létat na biopaliva na domácí lince z Frankfurtu do Hamburku, která patří mezi nejvytíženější v Německu.

Experiment potrvá půl roku. Pak společnost vyhodnotí, nakolik se biopaliva osvědčila. Lufthansa má používat palivo, které se bude z padesáti procent skládat z rostlinného oleje.

Na takový pohon budou letadla německé společnosti provozovat čtyři lety denně. Experiment přijde společnost na 6,6 milionů eur, z toho spolková vláda přispěje 2,5 miliony eur.

Odborový svaz Verdi, který reprezentuje zhruba 52 tisíc zaměstnanců, žádá vyšší mzdy. Přepážky zejí prázdnotou.
Odborový svaz Verdi, který reprezentuje zhruba 52 tisíc zaměstnanců, žádá vyšší mzdy. Přepážky zejí prázdnotou. | Foto: Reuters

Podle agentury AFP je dodavatelem biopaliva finská firma. Vedení Lufthansy tvrdí, že pokud se nestane nic neočekávaného, kolem roku 2020 by biopaliva mohla tvoři pět až deset procent z celkové spotřeby největší německé letecké společnosti.

První továrna na výrobu zeleného paliva pro letadla má stát ve Velké Británii, smlouvu na její výstavbu letos podepsala společnost British Airways. Britský dopravce plánuje zahájení letů s biopalivem na rok 2014.

Ne všichni jsou ale novinkami nadšeni. Někteří experti se domnívají, že biopaliva životnímu prostředí škodí více než "klasický" letecký benzín.

Jedna ze studií například tvrdí, že paliva z řepky a kukuřice při spalování produkují o dvě třetiny více skleníkových plynů než ropná paliva.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 7 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy