Bílý dům přijal novou strategii v boji s terorismem

ČTK ČTK
30. 6. 2011 6:35
Doktrína přihlíží k rostoucí hrozbě terorismu uvnitř USA
Bez amerických vojáků to zatím v Iráku nejde.
Bez amerických vojáků to zatím v Iráku nejde. | Foto: Reuters

Washington - Spojené státy budou v boji s teroristy dál využívat bezpilotních letadel a bleskových útoků speciálních komand, zatímco nákladných polních bitev s bojovníky sítě Al-Káida ubude.

Vyplývá to z nové národní strategie boje s terorismem, o níž ve středu ve Washingtonu získala informace americká média.

Dokument, na jehož přípravě se pracovalo dva roky, vešel ve známost týden po oznámení prezidenta Baracka Obamy o postupném stahování amerických sil z Afghánistánu do konce roku 2014. Podle agentury AP je cílevědomým ústupem od globální války proti teroru, kterou USA vedly za prezidenta George Bushe.

Teror na vlastní půdě

Podle hlavního protiteroristického poradce Bílého domu Johna Brennana upravená doktrína přihlíží k rostoucí hrozbě terorismu uvnitř USA, kde se Al-Káida snaží zverbovat budoucí pachatele útoků.

Na dopadení potenciálních teroristů a jejich verbířů budou vynaloženy větší finanční prostředky.

"Nejlepším útokem není vždy rozmístění velkých armád v zahraničí, ale zasazení cílených, chirurgických úderů proti skupinám, které nás ohrožují," řekl Brennan.

Podle AP se na takových akcích budou podílet hlavně zpravodajské služby a speciální operační útvary včetně Ústřední zpravodajské služby (CIA).

Zahraničí: Jen přesně cílené akce

Pokud jde o operace v zahraničí, důraz bude kladen na akce přesně zacílené na jednotlivé skupiny vyššího velení.

USA chtějí ustoupit od rozsáhlých válek, které vyčerpávají zemi ekonomicky a které jako "okupace muslimských zemí" dodávají Al-Káidě propagandistickou munici. Budou podporovat cizí státy, aby s Al-Káidou bojovaly vlastními silami.

K polním operacím bude americká armáda využívat "unikátních technologií", jako jsou bezpilotní letouny.

Kritici: Nejde jen o Al-Káidu

Nová strategie už našla i své kritiky. Juan Zarate, jeden z poradců Bílého domu v Bushově éře, má výhrady před démonizací Al-Káidy v době, kdy její vliv je na ústupu. Vláda by se podle něj "neměla mechanicky zaměřovat na Al-Káidu", zatímco opomíjí násilný výklad islámu, který je kořenem všech problémů.

Americký generál Russ Howard činný za vlády George Bushe kritizoval poselství, které nová Obamova strategie posílá spojencům: Spojené státy se nenechají zatáhnout do nákladných válek, jakými byly operace v Iráku nebo Afghánistánu.

"Budou se ptát, zda jsou USA spolehlivým spojencem. Vždyť jim říkáme, že do nových věcí se nebudeme plést a ze starých vycouváme, jsou-li moc drahé," řekl Howard, bývalý ředitel Střediska pro boj s terorismem při americké vojenské akademii.

 

Právě se děje

Další zprávy