Bidenův prapradědeček dostal milost od Lincolna. Seděl za rvačku ve vojenském táboře

ČTK ČTK
21. 2. 2024 10:49
Záznamy amerického národního archivu ve Washingtonu až dosud ukrývaly příběh, který spojuje současného amerického prezidenta Joea Bidena s jedním z jeho nejznámějších předchůdců Abrahamem Lincolnem. Ten během americké občanské války udělil milost Bidenovu prapradědečkovi, kterého odsoudili po rvačce ve vojenském táboře. Napsal o tom list The Washington Post.
Abraham Lincoln
Abraham Lincoln | Foto: Alexander Gardner

Jak přesně epizoda ze života Bidenova předka vyšla najevo, deník neuvádí. Píše, že ve sbírce národního archivu se našlo 22 "dobře zachovaných stránek" přepisů z procesu s Mosesem Robinettem. Ten byl už předtím známou součástí rodokmene současného prezidenta, jehož celé jméno je Joseph Robinette Biden.

Jakkoli neměl formální lékařské vzdělání, Robinette dostal po vypuknutí občanské války v roce 1861 místo veterináře u armády Unie, tedy severních států. Jeho úkolem bylo starat se o koně a muly. V březnu roku 1864 pobýval v táboře na severu státu Virginie. Zde se jednoho večera v jídelním stanu dostal do bitky s jiným civilním pracovníkem armády Johnem Alexanderem.

Ten podle záznamů zaslechl, jak o něm Robinette něco říká kuchařce, a dožadoval se vysvětlení. Ve vypjaté situaci Robinette vytáhl nůž a Alexander skončil s několika řeznými ranami. U vojenského soudu se Bidenův prapradědeček hájil, že jednal v sebeobraně, ale soudci mu uložili dvouleté vězení.

Na Lincolna se pak obrátili tři důstojníci, kteří Robinettea popsali jako věrného služebníka Unie a tehdejšího prezidenta požádali, aby podle nich příliš tvrdý trest zrušil. Žádost podpořil i jistý senátor a Lincoln 1. září 1864 nařídil odsouzeného propustit.

Po válce se Robinette vrátil ke své rodině v Marylandu a žil ještě dlouho po Lincolnově smrti v roce 1865. Jeho případ byl podle The Washington Post schovaný mezi záznamy o stovkách podobných soudů v národním archivu. "Těch několik stránek nejen, že vyplňuje mezeru v rodinné historii Bidenových, ale také připomíná, kolik příběhů z občanské války ještě stále nebylo pověděno," dodává deník.

Video: Amerika řeší dilema. I Trumpovi odpůrci přemýšlí, co je pro zemi nejlepší, říká Schneider (9. 1. 2024)

Spotlight Aktuálně.cz - Matěj Schneider | Video: Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy