Berlusconi už nebude kandidovat. Skončí v roce 2013

Radim Klekner Radim Klekner
8. 7. 2011 15:30
Vládní Lid svobody půjde do příštích voleb s novým vůdcem, Silvio bude "patron"
Berlusconi musel v posledních měsících snášet údery zprava i zleva.
Berlusconi musel v posledních měsících snášet údery zprava i zleva. | Foto: Reuters

Řím - Žádný jiný politik v novodobé historii nemá tak tuhý kořínek jako italský premiér Silvio Berlusconi. Žádný také nečelil tolika soudním procesům jako on a nepřežil tolik skandálů všeho druhu.

O to překvapivější je sdělení, jež Berlusconi vyslal veřejnosti prostřednictvím rozhovoru, který v pátek otiskl opoziční deník La Repubblica.

Čtyřiasedmdesátiletý "il cavaliere" v něm oznamuje, že v roce 2013 už nepovede vládní Lid svobody (PdL) do voleb a své místo přenechá zástupci mladší generace.

"V žádném případě," odpověděl šéf vlády na otázku, zda bude za dva roky znovu usilovat o premiérský post. "Kandidátem pravého středu bude (Angelino) Alfano. Pokud by to bylo možné, nechal bych toho okamžitě."

Čtyřicetiletý Alfano je ministrem spravedlnosti a novým generálním tajemníkem hlavní vládní strany. Do funkce byl zvolen počátkem tohoto měsíce. Lidu svobod, zmítanému vnitřními rozpory a čelícímu tlaku koaliční Ligy severu, může pomoci získat zpět část voličů, kteří zběhli k levému středu a centristům.

"Budu dále působit jako patron (PdL)," tvrdí v rozhovoru s levicovým listem Berlusconi. "A pokusím se také vybudovat italskou EPP (Evropská lidová stranu, sdružující formace pravého středu, pozn. redakce). V sedmasedmdesáti už nemůžu být premiérem."

Balíček vládních úspor

Předseda italské vlády momentálně čelí hned dvěma procesům a jeho popularita po usilovné kampani tištěných italských médií rapidně klesá. Nepomáhá mu ani fakt, že kontroluje takřka všechny televizní kanály, na kterých může informace tisku týkající se obvinění z korupce a intimních styků s nezletilými prostitutkami "uvádět na pravou míru".

Ze všeho nejvíce ale image premiéra uškodily narůstající hospodářské potíže Itálie a fakt, že se vládě nedaří snížit státní zadlužení. To se vyšplhalo na hrozivých 120 procent hrubého domácího produktu.

Ministr financí Giulio Tremonti byl proto nucen předložit ve středu balíček vládních škrtů, předpokládající úspory ve výši nejméně čtyřiceti miliard eur.

Úsporný balíček provázela v rámci vládní koalice vzrušená debata, protože v tisku se objevily zprávy o tom, že celková výše škrtů má v příštích třech letech dosáhnout 68 miliard eur.

Berlusconi navíc zažil další ponížení, když na naléhání Ligy severu musel z návrhu rozpočtového zákona stáhnout dodatek, s jehož pomocí by jeho finanční impérium Fininvest získalo stamilionové úlevy na daních.

Před médii se v pátek stáhl do ústraní i Tremonti poté, co neapolská prokuratura oznámila, že vydala zatykač na jeho bývalého hlavního poradce Marka Milaneseho obviněného z korupce.

Ekonomika nad propastí

Až doposud byl italský premiér schopen své zemi zajistit relativní prosperitu. Itálie, navzdory dlouhodobě astronomickému zadlužení, si navíc ani za časů krize nevedla špatně.

Až doposud přežil italský premiér jakýkoli skandál, teď jeho pozici podkopává horšící se ekonomika.
Až doposud přežil italský premiér jakýkoli skandál, teď jeho pozici podkopává horšící se ekonomika. | Foto: Reuters

Teď se vše změnilo a agentury Standard and Poor's & Moody's byly minulý měsíc nuceny snížit rating země. Ve čtvrtek navíc vyskočily úroky z italských dluhopisů na 5,2 procenta, což je nejvyšší úroveň za poslední tři roky.

Tremonti při obhajobě vládních škrtů zdůraznil, že země čelí "katastrofě", pokud se příštímu kabinetu nepodaří předložit v roce 2014 vyrovnaný státní rozpočet.

Itálie by se totiž po Řecku, Portugalsku a Irsku mohla stát další obětí dominového efektu, který postihuje ty země eurozóny, jež mají problémy se splácením svých dluhů.

Italská ekonomika ovšem nepředstavuje tři procenta HDP Evropské unie jako ta řecká. V rámci EU je čtvrtá nejsilnější. Případné hospodářské potíže Apeninského poloostrova by katastrofu, o níž hovoří Tremonti, znamenaly pro celou Unii.

 

Právě se děje

Další zprávy