Berlín - Po pěti letech debat byl v Berlíně odhalen památník homosexuálům perzekvovaným za nacistického režimu. Jde o vůbec první podobnou připomínku gayů a lesbiček v Evropě.
"Vzpomínáme tak na skupinu obětí, které se dlouho nedostávalo veřejného uznání," řekl během aktu státní ministr pro kulturu Bernd Neumann.
Čtyřmetrové dílo v hodnotě 600 tisíc eur stojí na okraji památníku obětem holokaustu poblíž Braniborské brány. Objekt od dánsko-norského dua výtvarníků Michaela Elmgreena a Ingara Dragseta je vlastně instalací skrytou v betonové stavbě.
Čtěte v souvislostech: Památník obětem holokaustu se zavře. Praská
V okénku vyříznutém do zešikmeného kvádru je promítána nekonečná filmová smyčka líbajících se gayů. "V mnoha částech světa jsou lidé ještě dnes pronásledováni kvůli své sexuální identitě, homosexuální láska je trestná a polibek může znamenat nebezpečí," stojí v doprovodném textu.
Nekonečný polibek, verze druhá
Kolem památníku se ale strhla velká diskuse a jeho konečnou verzi museli autoři přepracovat. Překvapivě nikoliv na nátlak konzervativních kritiků, ale lesbických organizací. Ty si totiž stěžovaly, že videoinstalace znázorňuje pouze gaye.
Elmgreen a Dragset tak připravili ještě druhý snímek, tentokrát líbajících se žen. Ten by se měl s mužským motivem střídat po dvou letech.
Nacisté na základě paragrafu 175 tehdejšího trestního zákoníku kvůli homosexualitě odsoudili na 55 tisíc mužů i žen. Žádný z přeživších nacistické perzekuce se ale dnešního aktu nezúčastnil.
Poslední známý pamětník pronásledování lidí, kteří v koncentračních táborech nosili na mundúrech růžový trojúhelník, Francouz Pierre Seel, zemřel před třemi lety.