Berlín pořádá vlastní "večeři na Karlově mostě". Tři tisíce lidí se sejdou na ranveji

Helena Truchlá Helena Truchlá
6. 8. 2021 18:12
Loni na konci června se Češi loučili s koronavirovou pandemií hostinou u půlkilometrového stolu na Karlově mostě v Praze. Země ale tou dobou měla to nejhorší teprve před sebou - vlnu nákaz a úmrtí a přísná karanténní opatření. V Berlíně jsou teď opatrnější. Přesto na sobotu chystají společnou večeři na ranveji letiště Tegel, která má jasný záměr: oslavit v těžkých časech radost ze života.

"Večeří svobody na Tegelu chceme poděkovat a ukázat, že Berlín je zpět! Stále musíme dodržovat pravidla a být opatrní, ale akce pod širým nebem, jako je tato, nám umožňují tu znovu být pro obyvatele Berlína i jeho návštěvníky. Bude to krásný večer, na který se moc těším," uvedl primátor německé metropole Michael Müller.

Celkem 3000 bezplatných vstupenek si lidé rozebrali prakticky okamžitě. Během několikahodinové slavnosti jim pořadatelé naservírují několik drobných chodů - mělo by se jednat o misku s ovocem, porci těstovin a typický regionální studený pokrm. Další bude možné si koupit a strávníci si smějí přinést i vlastní jídlo, jako tomu bylo v Praze na Karlově mostě.

Posezení na nepoužívané ranveji městského letiště Tegel, které bylo vyřazeno z provozu loni v listopadu, doprovodí hudební a umělecký program. "Od world music až po swing - letním večerním vzduchem zazní rozličné zvuky," lákali pořadatelé. 

Akce je na rozdíl od té pražské, která byla primárně iniciativou spolku Piana na ulici kavárníka Ondřeje Kobzy, pořádána městskou samosprávou a dalšími veřejnými institucemi. Ty zdůrazňují, že je to vzácná příležitost užít si Berlíňany oblíbené letiště. Jedná se o poslední veřejnou akci, která se tu koná, než začne jeho přestavba na podnikatelský, vědecký a technologický park. 

Všichni účastníci hromadné večeře musí mít potvrzení o prodělaném očkování, imunitě nebo negativním testu. Zasedací pořádek počítá s tím, že u sebe budou sedět lidé, kteří spolu běžně i bydlí, a od všech ostatních budou mít odstup 1,5 metru.

Konzumace bude povolena jen na vlastním místě k sezení, všude jinde bude povinné nošení respirátoru. Dva a půl kilometru dlouhá ranvej, v dobách vzniku letiště na konci 40. let nejdelší v Evropě, by k tomu měla poskytnout dost místa. 

Hostina za půl milionu eur

Akce si ještě před svým začátkem vysloužila i kritiku, ovšem z jiného důvodu než ta pražská. "Přišla za mnou hygienička, která mi v podstatě řekla, že se to tady nesmí konat," popisoval loni v létě pražský kavárník Kobza. 

V Berlíně se naopak vedou diskuse o nákladech na pořádání letištní hostiny. Město za ni totiž zaplatí zhruba půl milionu eur (asi 12,7 milionu korun), což vadí některým opozičním zastupitelům berlínské metropole.

"Kolik vzduchových filtrů pro školy by se za to dalo pořídit?" ptal se například na Twitteru Jan Marco Luczak z Křesťansko-demokratické unie (CDU). Odkazoval tím na potřebu zajistit epidemicky bezpečný provoz ve třídách, až začne školní rok.

Berlínský primátor Michael Müller.
Berlínský primátor Michael Müller. | Foto: Olaf Kosinsky, CC BY-SA 3.0 DE via Wikimedia Commons

Další pak upozorňují, že v Berlíně se na konci září konají komunální volby - ve stejný termín jako celoněmecké parlamentní. Proto by podle nich měla být celá akce hodnocena a financována jako předvolební setkání vládnoucí koalice sociálních demokratů, Zelených a postkomunistické strany Levice. Primátor za tuto koalici Müller na letišti vystoupí i s projevem.

Pořadatelé ale namítají, že akce poslouží jako skvělá reklama pro město a podpoří pandemií zasažený cestovní ruch. Stoly rozestavěné na letištní dráze by měly vytvořit slogan, který bude čitelný ze vzduchu a bude jakýmsi vzkazem Berlína světu. Jeho znění je zatím tajné.

 

Právě se děje

Další zprávy