Končíme naši středeční online reportáž. Děkujeme za pozornost, další informace přineseme ve čtvrtek v našem zpravodajství.
Berlínská policie oznámila na svém twitterovém účtu, že dokončila práci na místě pondělního útoku dokončila. Náměstí Breitscheidplatz je opět volně přístupné.
Unsere Tatortarbeit ist abgeschlossen. Wir geben den #Breitscheidplatz wieder zurück an die Berliner Öffentlichkeit. #WirSindBerlin pic.twitter.com/Nhec9p5lbz
— PolizeiBerlinEinsatz (@PolizeiBerlin_E) December 21, 2016
Při středečním zátahu policisté přemohli blíže neupřesněného muže, kterým ale nebyl Amri. Die Welt další podrobnosti k akci neuvedl.
Sourozenci Tunisana Anise Amriho, kterého němečtí vyšetřovatelé podezírají z pondělního útoku v Berlíně, nevěří v jeho vinu. Informovala o tom agentura AFP, která hovořila s Amriho bratrem a sestrou, oba se vyslovili proti terorismu. "Když jsem fotku svého bratra uviděl v médiích, nemohl jsem uvěřit vlastním očím," řekl Amriův bratr Abdal Kádir. "Nemůžu uvěřit, že ten čin spáchal on," dodal s tím, že pokud by se přece jen v rozporu s jeho očekáváním prokázalo, že za masakr na berlínském vánočním trhu je odpovědný jeho 24letý bratr, pak si zaslouží jakýkoli trest. "Nikdy jsme neměli pocit, že je něco špatně," řekla Amriho sestra Nadžúa. "Byli jsme v kontaktu přes facebook, vždy se usmíval a byl šťastný," uvedla.
Německá policie podle listu Die Welt provedla v rámci pátrání po podezřelém ze spáchání pondělního teroristického útoku razie ve dvou berlínských bytech. Hledaný Tunisan nebyl nalezen.
Popis 24letého Tunisana Anise Amriho: výška 178 centimetrů, váha 75 kilogramů. Oči má hnědé a vlasy černé. Prokuratura zároveň varuje, že podezřelý může být ozbrojen a nebezpečný.
Tajné služby ukončily Tunisanovo sledování, protože nebyly schopny prokázat podezření.
Podezřelý z pondělního útoku Anis Amri letos podle vyšetřovatelů citovaných agenturou Reuters zvažoval loupež, z jejíhož výtěžku by financoval koupi automatických zbraní.
Berlínský atentát je útok na humanitu, řekl podle agentury Reuters budoucí americký prezident Donald Trump.
I 48 hodin po útoku na berlínský vánoční trh stále pokračuje identifikace obětí. Ministerstvo zahraničí ve středu večer na otázku Aktuálně.cz uvedlo, že nadále čeká na potvrzení německých úřadů, že mezi usmrcenými lidmi nebyli žádní Češi.
V Německu zatkli 24letého Maročana, jenž je podezřelý z napojení na islamisty, kteří loni v Paříži zavraždili 130 lidí. Podle žalobců členům teroristické buňky zajišťoval byty pro plánování útoků. S odvoláním na federální prokuraturu o tom informovala agentura Reuters. Maročan byl v úterý zadržen v Dolním Sasku a obviněn z členství v buňce extremistického Islámského státu, která má na svědomí masakr v Paříži. Muž je podezřelý, že mezi říjnem 2014 a jarem 2015 pronajal byty v Turecku a Řecku, které použili příslušníci buňky k plánování těchto útoků. Podle žalobců také věděl o schůzce členů skupiny v Belgii 15. ledna 2015, které předsedal hlavní koordinátor útoků Abdelhamid Abaaoud a kde se domlouvala příprava atentátů. "I po svém návratu do Německa v květnu 2015 byl v kontaktu se skupinou vedenou Abaaoudem a projevoval připravenost k přijímání dalších příkazů," uvedla prokuratura.
Zvýšená bezpečnostní opatření v Česku, která byla zavedena kvůli pondělnímu útoku v Berlíně, potrvají minimálně do 2. ledna. Novinářům to řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Po celé zemi jsou hlídky posílené o 500 policistů. Vjezd na některá frekventovaná místa, například vánoční trhy ve větších městech nebo dolní část Václavského náměstí, pak blokují zátarasy. Zvýšený počet policistů se samopaly je na řadě míst patrný už od úterý. Podle Chovance se po Vánocích hlídky zaměří například na ochranu nákupních center v době výprodejů. Policie vytipovala zhruba 40 akcí, kterým bude věnovat mimořádná pozornost.
V ulicích a na prostranstvích Moravskoslezského kraje policie posílila své hlídky. Policisté se samopaly jsou vidět kolem obchodních center i na vánočních trzích. Jde o preventivní opatření související především s teroristickým útokem v Berlíně, potvrdila ČTK mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková. "Na místech s větším výskytem osob jsou nasazeni policisté s dlouhými zbraněmi, samopaly. Jde o obchodní centra či vánoční trhy," uvedla mluvčí. Na vybraných místech policie instalovala i betonové zábrany. V centru Ostravy jde například o obchodní centrum Nová Karolína. "Technická opatření jsme přijali také na mnoha dalších místech," řekla Holčáková. Zábrany se objevily i ulicích Havířova na Karvinsku.
Překvapivé a nevěřícné reakce vyvolává tweet šéfa protiimigrantského hnutí Pegida Lutze Bachmanna, který jen krátce po pondělím útoku na berlínský vánoční trh s odvoláním na zdejší policii na twitteru napsal, že pachatelem je Tunisan. Podezřelého Tunisana přitom začala německá policie hledat až v noci na středu.
"Interní informace z vedení berlínské policie: Pachatelem je tuniský muslim," napsal v pondělí ve 22:16, tedy zhruba jen dvě hodiny po útoku, na svůj twitter Bachmann. "To, že vyšetřování převzal nejvyšší státní zástupce, mluví pro pravost (informace)," poznamenal také. Jak a od koho nedávno za podněcování nenávisti odsouzený Bachmann takovou informaci dostal, není jasné. V tu chvíli totiž měla policie v rukou podezřelého Pákistánce. Až později se ukázalo, že pachatelem nebyl.
Vyšetřovatelé mluví o velké koordinované akci napříč celým Německem, při které se vzájemně podporují policejní útvary z různých oblastí.
Německé úřady nabízejí odměnu až 100 000 eur za informace vedoucí k dopadení hledaného Tunisana.
Mezitím německá policie vyzývá ke "klidu na sociálních sítích". Udělala tak prostřednictvím fotografie kočky - připomíná tím zátah belgických policistů proti teroristům loni v listopadu, kdy lidé zaplavili Twitter fotkami koček, aby se k útočníkovi na útěku nedostaly informace, které by mu pomohly.
#AusGruenden pic.twitter.com/77ZlIDkFTm
— PolizeiBerlinEinsatz (@PolizeiBerlin_E) December 21, 2016
Zde je krátké shrnutí dnešního dění:
- Německá policie stále hledá útočníka, který v pondělí najel nákladním vozem do davu na berlínských vánočních trzích a usmrtil tak nejméně 12 lidí.
- Police pátrá po mladém Tunisanovi, jehož s masakrem spojují dokumenty nalezené v kabině auta, které bylo k útoku použito. Podle médií se hledaný muž jmenuje Anis A.
- Policie se nicméně k domněnkám nevyjádřila a ani nepotvrdila, že by Tunisan byl hlavním podezřelým z útoku.
- Ministr vnitra Severního Porýní-Vestfálska však některé informace potvrdil. Hledanému muži podle něj v minulosti podle všeho zamítli žádost o azyl, používal různá jména a podle tajných služeb byl napojený na islamisty.
- Podle Süddeutsche Zeitung hledaný muž pobýval v detenčním táboře a čekalo ho vyhoštění. Nakonec byl ale propuštěn, protože neměl platné doklady.
- Pravděpodobnou první obětí masakru byl podle deníku Bild polský řidič Lukasz U., jehož kamion pachatel použil. Nepotvrzené informace uvádějí, že Polák svedl s pachatelem v kabině auta souboj a možná tak zabránil většímu počtu obětí.
Němci očekávali, že něco jako útok na vánoční trh dříve či později přijde. Džihádistická organizace Islámský stát se v Evropě bude mstít za Irák a Sýrii.
"Připravujeme se na různé scénáře. Včetně toho, že dobře vycvičení střelci současně zaútočí na různých místech s kalašnikovy nebo jako sebevražední atentátníci," uvedl už v říjnu šéf německé kontrarozvědky po zahájení irácké ofenzívy na Mosul. Ten kontrolují právě islamisté.
Kdo je Abu Walaa, se kterým je spojován hledaný Tunisan?
Dvaatřicetiletý radikální islamistický kazatel byl zatčen letos 8. listopadu kvůli podezření, že provádí mezi německými muslimy "nábor" pro teroristickou organizaci Islámský stát. Od roku 2012 kázal v mešitě v Hildesheimu v Dolním Sasku nedaleko Hannoveru. Na videozáznamech je ukazován zezadu a není mu vidět do tváře. Na své facebookové stránce má 25 tisíc fanoušků.
Zásah v Severním Porýní-Vestfálsku související s útokem se podle informací listu Die Welt zpozdil a ještě nezačal. Rozhodnutí o zásahu je totiž neplatné, protože v něm prý byly gramatické chyby.
List Rheinische Post původně informoval o tom, že na 150 policistů už zasahuje v Emmerichu v azylovém středisku, kde bydlel mladý Tunisan podezřelý z útoku. Kdy razie skutečně začne, zatím není jasné.
Podle Jägera byl podezřelý muž vysoce mobilní, neboť se často pohyboval po celém Německu.
Do Německa přicestoval přes jihoněmecký Freiburg v červenci 2015. "Poté pobýval v Bádensku-Württembersku, v Berlíně a v Severním Porýní-Vestfálsku," řekl Jäger. "Od února 2016 byl převážně v Berlíně, ale nedávno krátce navštívil Severní Porýní-Vestfálsko," upřesnil.
Server Focus.de uvádí s odvoláním na policejní zdroje, že hledaný Tunisan Anis A. byl napojen na radikálního kazatele Abu Walaa. Společně prý byli členy buňky, která se hlásila k teroristické organizaci Islámský stát. Aktivní byla hlavně v Dortmundu a Duisburgu v Severním Porýní-Vestfálsku.
Walaa pochází z Iráku a byl zatčen v listopadu pro podezření, že plánuje útoky v Německu a verbuje bojovníky pro Islámský stát. Oficiálně policie ani ministerstvo vnitra Tunisana s Islámským státem zatím nespojila.
Podezřelý muž podle Süddeutsche Zeitung pobýval v detenčním táboře a čekalo ho vyhoštění. Nakonec byl ale propuštěn, protože neměl platné doklady a Tunisko odmítlo, že by muž byl skutečně jeho občanem.
Ralf Jäger také potvrdil, že podezřelý muž zřejmě používal různá jména, a podle tajné služby byl v kontaktu s islamisty.
🎥 JETZT LIVE: Statement Ralf Jäger (Innenminister NRW) zur Fahndung nach dem Terror-Verdächtigen https://t.co/aKX174C21B #breitscheidplatz pic.twitter.com/wRt1VvqaPx
— WELT (@welt) December 21, 2016
Ministr vnitra Severního Porýní-Vestfálska Ralf Jäger řekl, že žádost o azyl muže hledaného kvůli útoku v Berlíně byla v minulosti zamítnuta. Odmítl však říci, zda byl muž v hledáčku úřadů.
Navzdory útoku v Berlíně považuje 80 procent Němců svou zemi za bezpečnou. Zároveň ale každý desátý ze strachu před teroristickými útoky vynechá návštěvu velké veřejné akce, jako jsou například vánoční trhy. Ukázal to aktuální průzkum agentury Forsa pro televizi RTL.
Podle německého listu Rheinische Post policie prohledává uprchlické centrum ve městě Emmerich v Severním Porýní-Vestfálsku. Celkem tu zasahuje okolo 150 policistů.
Podle německých médií tu několik měsíců přebýval hledaný Tunisan a zároveň byl pod policejním dozorem. Ten byl ale z neznámých příčin přerušen.
Hledaný Tunisan se podle většiny médií jmenuje Anis A. Jak ale píše list Der Spiegel, vystupoval i pod jmény Ahmad Z. nebo Mohamed H. Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung zase uvádí jeho jméno jako Ahmed A.
Recherchen von @HeiseThomas und @romanlehberger zum Terrorverdächtigen Anis A. https://t.co/S0WT4YmKI8 #Breitscheidplatz
— SPIEGEL TV (@SPIEGELTV) December 21, 2016
Po policejní analýze dokumentů, které se našly v kabině kamionu, se ukázalo, že jde o německé potvrzení dočasného pobytu v zemi. Tento typ dokumentu vydávají německé úřady té části migrantů, kteří do země přijeli v roce 2015. Není ale stále jasné, zda jsou údaje z dokumentů pravé, píše Der Spiegel.
Kvůli berlínskému útoku hlídkuje i americká policie u trhů na newyorském Manhattanu.
Internetové stránky německých kriminalistů (BKA), na něž mohou svědci útoku nahrávat fotografie a videa z místa činu, napadli hackeři. Stránka www.bka-hinweisportal.de byla nedostupná v úterý mezi 17:00 a 19:30. Informovala o tom agentura DPA.
Německé úřady registrují 549 islamistů, kteří mohou představovat vážné nebezpečí, uvedl mluvčí ministerstva vnitra Johannes Dimroth. Dvacet dalších takových extremistů je pravicových, pět levicových.
Na berlínský útok reaguje i Brno. Vjezd na vánoční trhy na náměstí Svobody od středy blokuje hasičská cisterna, instalují se i betonové zátarasy.
"Mám přímo od zdroje, že útočníci z Berlína mají působiště v Praze." Včerejší masivně šířená informace o hrozbě v Česku je falešná.
Společná zpravodajská skupina včera potvrdila, že nemá informace o konkrétní hrozbě #terorismu v ČR. Šířená zpráva je #hoax. pic.twitter.com/hDohIW0zM7
— CTHH MV (@CTHH_MV) December 21, 2016
Německá vláda schválila návrh, který má usnadnit nasazení videokamer v autobusech, vlacích, nákupních centrech nebo na parkovištích. Odhlasovala také zákaz zahalování obličeje u úředníků a vojáků.
Okolí vánočního trhu v centru Berlína se zaplnilo květinami a svíčkami.
Útok v Berlíně zvýšil obavy z terorismu i v dalších evropských městech. V Moskvě kvůli tomu zpřísní bezpečnostní opatření během tradičních masových novoročních oslav.
Rudé náměstí bude přístupné jen na zvláštní povolení a silnice budou blokovat těžká nákladní auta. V pohotovosti bude 5000 policistů, 8000 příslušníků Národní gardy a pracovníci soukromých bezpečnostních služeb.
Na novoročních oslavách organizovaných už od konce tohoto týdne se očekává účast až 11 milionů lidí.
Vánoční trh v centru Berlína, který v pondělí zasáhl tragický útok, se znovu otevře asi už ve čtvrtek. S odvoláním na mluvčí agentury, která trh provozuje, to uvedl server listu Die Welt.
Ostatní trhy v německé metropoli otevírají dnes.
Agentura AFP připravila mapu letošních útoků v Německu.
Attacks in Germany in 2016 pic.twitter.com/b1scCQdwuc
— AFP news agency (@AFP) December 21, 2016
Podle Süddeutsche Zeitung žil Tunisan v Severním Porýní-Vestfálsku a o azyl v Německu požádal letos v dubnu. Do země údajně přišel zhruba o tři čtvrtě roku dříve.
Deník Süddeutsche Zeitung přinesl další podrobnosti o hledaném muži. Jméno v dokumentech, které se našly v kamionu, podle něj patří Tunisanovi napojenému na v listopadu zatčeného salafistického kazatele jménem Abu Walaa. Ten podle dřívějších informací pochází z Iráku a byl jedním z hlavních verbířů pro teroristickou organizaci Islámský stát.
Televizní stanici CNN potvrdil nejmenovaný zdroj z německé bezpečnosti, že policie skutečně pátrá po zhruba dvacetiletém Tunisanovi.
Televizní stanice ARD hovoří v případě hledaného Tunisana o napojení na salafisty na západě spolkové republiky. Žádné oficiální informace však zatím nebyly zveřejněny.
Polský spolujezdec, kterého našli v kamionu mrtvého, byl podle deníku Bild naživu až do poslední chvíle. Je prý možné, že Polák těsně před smrtí strhl volant, a zabránil tak ještě většímu počtu obětí.
Bild zveřejnil údajnou fotografii hledaného Tunisana. Policie se však k informaci stále nevyjádřila a ani není jasné, proč je muž hledaný.
Sie entdeckten seine Papiere im LKW. Die Polizei fahndet bundesweit nach dem Islamisten Anis A. https://t.co/dI3iEbayF8 pic.twitter.com/ulYgJkJYkx
— BILD (@BILD) December 21, 2016
Právě v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko byl vystaven doklad, který policie našla. Má jít o dokument, který Tunisanovi umožňoval v Německu zůstat.
Německá policie chystá v souvislosti s berlínským útokem operaci v Severním Porýní-Vestfálsku, uvedla agentura DPA.
Rozhlasová a televizní stanice RBB uvedla, že policisté prohledali všechny nemocnice v Berlíně a Braniborsku. Pachatel útoku je podle jejich podezření zraněný.
Německý prezident navštívil nemocnici.
Německý prezident Gauck po návštěvě zraněných v nemocnicích: Byl to útok na způsob, jakým žijeme.
— Filip Horký (@FilipHorky) December 21, 2016
Informace o hledaném muži se rozcházejí. Podle deníku Der Spiegel policisté našli pod sedadlem řidiče dokumenty na jméno Anis A. Dotyčný se měl narodit v roce 1992 v Tetuánu v Tunisku. Deník ale zároveň upozorňuje, že muž zřejmě používá falešná jména.
Původně server Allgemeine Zeitung psal, že jeho jméno je Ahmed A. a je starý 21 let.
Podle informací deníku Allgemeine Zeitung policie pátrá po Tunisanovi. V kabině auta údajně našla dokumenty, které se týkají jeho pobytu v Německu. Není však jasné, proč je hledaný. A sama policie se ke zprávě zatím nevyjádřila.
"Jen když se naučíme žít s terorem, který už je za českými humny, budeme se mu schopní i bránit," říká v reakci na útoky v Berlíně Karel Randák, bývalý šéf české zahraniční rozvědky (ÚZSI).
Německá policie zatkla ve středu ráno člověka, kterého podezírala z napojení na útok v Berlíně. Podle deníku Bild ale nemělo jít přímo o pachatele a podezřelého policisté vzápětí pustili.
Silvestrovské oslavy v Německu budou za přísnějších bezpečnostních podmínek, uvedl ministr vnitra Thomas de Maiziére. Více kamer v ulicích ale Berlín neplánuje.
Ministr v rozhovoru pro deník Bild také uvedl, že si Němci nesmí nechat zničit "svůj svobodomyslný život". Mají být ale obezřetní. "Musíme dávat pozor jeden na druhého," dodal de Maiziére. Jen tak se dá podle něj zajistit bezpečnost.
Pohřešují se dvě cizinky – jedna z Itálie a druhá z Izraele. Jejich příbuzní se obávají, že jsou mezi dvanácti dosavadními oběťmi útoku.
Jedenatřicetiletá Italka podle agentury ANSA v Berlíně žila již několik let a její mobilní telefon se našel na místě útoku. Rodina ženy je už v Berlíně, kde čeká na výsledky testu DNA. Druhou pohřešovanou je Izraelka, která byla v pondělí večer na trhu se svým mužem, jenž při útoku utrpěl těžká zranění.
Šéf německých kriminalistů André Schulz je přesvědčen, že policie bude mít již brzy skutečného viníka útoku. "Jsem poměrně optimistický, že možná už zítra nebo v blízké budoucnosti budeme mít nového podezřelého," řekl Schulz v úterý večer ve veřejnoprávní televizi ZDF.
Policie podle něj má dobré indicie, které by ji mohly navést správným směrem. Zatím dostala na 500 tipů.
V Česku budou další opatření.
Policie připravuje další bezpečnostní opatření napříč Českou republikou. Veřejnost s nimi seznámí v průběhu dne.
— Milan Chovanec (@Milan_Chovanec) December 21, 2016
Vyšetřování komplikuje i fakt, že v Berlíně nejsou bezpečnostní kamery, které by zachytily tvář útočníka. Policie navíc vyzývá svědky, aby videa z místa činu raději posílali přes speciální web a nevkládali je na sociální sítě.
Podle německého deníku Bild zemřel polský řidič kamionu až po masakru na berlínském trhu. Vyplývá to prý z výsledků pitvy.
Na těle Lukasze U. byly nalezeny rány nožem, z čehož vyšetřovatelé usuzují, že v kabině kamionu se zápasilo. Podle Bildu je možné, že Polák sedící na místě spolujezdce v poslední chvíli stočil volant nákladního vozu, aby na trhu nepřejel ještě více lidí.
V úterý večer lidé na náměstí zapalovali svíčky.
Šéf berlínské policie se však brání, že mohlo být uděláno více. "Nemůžeme proměnit vánoční trhy v pevnosti," prohlásil v úterý Klaus Kandt. "Existuje tolik možností, jak může být do útoku zapojen nákladní vůz. Nebudeme nikdy schopni zcela eliminovat riziko útoku," upozornil.
Bezpečnostní experti dlouhou dobu varovali, že vánoční trhy jsou v Německu snadným terčem pro teroristy, a to s ohledem na to, že kolem nich nebývají vystavěny žádné bariéry a při vstupu na ně nedochází k žádným prohlídkám. Americké bezpečnostní služby v listopadu upozornily občany USA, aby se vánočním trhům v Německu kvůli vysokému riziku útoku vyhnuly. Britský deník Guardian v té souvislosti poznamenává, že německé úřady žádné takové varování nevydaly.
Vedoucí vyšetřujícího týmu navzdory dosavadnímu neúspěchu věří, že brzy dopadnou útočníka z berlínského trhu. Svou víru opírá o řadu svědectví svědků přímo z místa, v ruce mají navíc indicie jako otisky prstů a vzorky DNA pachatele.
"Nezastavíme se, dokud ten nebo ti, kdo útok v Berlíně provedli, nebudou dopadeni," prohlásil odhodlaně německý ministr vnitra Thomas de Maiziere.
Kolem vánočních trhů v Berlíně se například během úterý objevily betonové zábrany, které mají zamezit tomu, co se stalo při útoku, tedy průjezdu kamionu mezi stánky a do davu lidí.
V Berlíně byla zvýšena bezpečnostní opatření, policie varuje, že útočníci na útěku mohou být ozbrojeni.
Německá policie pokračuje v horečném pátrání po pachateli teroristického útoku. Vyšetřovatelé nyní připouštějí, že útočníků mohlo být více a jsou nyní na útěku.
Část náměstí Breitscheidplatz bude i dnes uzavřena, vyšetřovatelé tam nadále pokračují v ohledávání místa činu. Na Twitteru o tom informovala berlínská policie.
Nejprve pro vás shrnujeme to nejdůležitější z večerního dění:
- K útoku se přihlásili džihádisté z Islámského státu, stalo se tak prostřednictvím jejich spřízněné agentury Amaq.
- Policie propustila zadrženého Pákistánce, který byl podezřelý z provedení útoku. Podle prokurátora nebylo dost důkazů pro jeho obvinění. Podezřelý na sobě neměl žádné krvavé stopy, ačkoli kabina kamionu byla plná krve.
- Německé úřady stále nevědí s určitostí, kolik cizinců se nachází mezi oběťmi pondělního atentátu. Jisté je nicméně to, že na berlínském vánočním trhu nezahynulo žádné dítě.
- Z 48 lidí zraněných při teroristickém útoku bylo 24 během úterý propuštěno z nemocnice. Podle zpravodaje Wall Street Journalu nadále bojuje o své životy 14 zraněných lidí.
Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, i dnes pro vás budeme v online přenosu sledovat to podstatné kolem vyšetřování teroristického útoku na vánoční trhy v Berlíně.