Zastavena byla dopoledne i veřejná doprava na Velkém kanálu (Canal Grande), hlavní dopravní tepně města, informovala agentura ANSA.
Vrcholu dosáhla voda v Benátkách v 11:26 SEČ, kdy byla 1,54 metru nad běžnou hladinou moře, oznámila meteorologická služba. Podle agentury ANSA bylo při přílivu zaplaveno asi 70 procent centrálních Benátek. Uzavřena byla opět bazilika svatého Marka i nedaleký Dóžecí palác, v němž je muzeum. Naopak výstava umění Benátské bienále, která končí příští týden, zůstala otevřena. Zavřeny byly opět školy a školky i řada obchodů.
Italy's government has declared a state of emergency following the worst flooding in Venice in more than 50 years.
— Sky News (@SkyNews) November 15, 2019
Follow this story here: https://t.co/wqzg73vyF9 pic.twitter.com/n97pzCbURA
Benátky postihly tento týden největší záplavy od roku 1966, když v úterý večer vysoká voda dosáhla až úroveň 1,87 metru. Během středy voda opadla, ve čtvrtek ale opět stoupla. Zaplavena byla i významná památka bazilika svatého Marka, na stejnojmenném náměstí bylo v úterý večer přes metr vody.
Vysoká voda v Benátkách tento týden zaplavila domy, obchody i hotely, v ulicích vyplavila na břeh vodní taxíky i takzvaná vaporetta, lodě, které zajišťují ve městě veřejnou dopravu.
Italská vláda ve čtvrtek rozhodla vyhlásit v Benátkách stav nouze a na rychlé odstranění škod uvolnila 20 milionů eur (asi půl miliardy korun). Jde pouze o první finanční injekci, kterou historické město ze státní pokladny dostane, zdůraznil premiér.
Takzvaná vysoká voda (acqua alta) je benátský fenomén, kdy voda při přílivu někdy vystoupá velmi vysoko. Záplavy kvůli tomu město v benátské laguně zažívá od podzimu do jara poměrně často. Tento týden ale dosáhla vysoká voda výjimečné úrovně. Náměstí svatého Marka patří k nejníže položeným místům v Benátkách.