Bělorusko obvinilo partnerku novináře Prataseviče z podněcování k nenávisti

ČTK ČTK
8. 12. 2021 20:49
Běloruský vyšetřovací výbor obvinil ruskou studentku Sofiji Sapegaovou z podněcování k nenávisti, vyhrožování policistům a porušování zákonů o ochraně osobních údajů. S odvoláním na šéfa vyšetřovacího výboru o tom informovala státní agentura BelTA.
Sofija Sapegaová.
Sofija Sapegaová. | Foto: Reuters

Běloruské bezpečnostní složky Sapegaovou zatkly před více než půl rokem společně s jejím přítelem, běloruským opozičním novinářem Ramanem Pratasevičem, když úřady přinutily k přistání v Minsku dopravní letadlo, ve kterém cestovali.

Sapegaová se podle agentury Reuters zatím k obvinění nevyjádřila. Ruský list Izvestija mezitím napsal, že studentka uzavřela s vyšetřovateli dohodu o spolupráci při vyšetřování, a proto jí za podněcování k nenávisti hrozí šest let vězení, místo jinak obvyklých 12 roků. Studentka je nyní v domácím vězení, stejně jako Pratasevič, který je obviněn z extremismu, poznamenal Reuters.

Běloruské bezpečnostní složky zatkly dvojici 23. května na letišti v Minsku, když úřady přinutily s pomocí stíhačky k nouzovému přistání letadlo společnosti Ryanair, jímž se pár vracel z Řecka do Litvy.

Nedlouho poté běloruská státní televize zveřejnila videozáznam, na němž se mladá žena přiznává, že pracovala pro server zveřejňující údaje o policistech zasahujících proti demonstrantům. Mnozí ovšem důvěryhodnost přiznání zpochybnili a upozornili, že záznam působí tak, že Sapegaová odříkává předem naučený text. Mnoho lidí podle opozičních médií zpochybnilo jako vynucená pod nátlakem také videa, na kterých se Pratasevič doznává k organizování nepokojů.

Letecký incident a zadržení dvojice odsoudila řada zemí včetně Spojených států a Evropské unie, které pak rozšířily sankce proti běloruskému režimu. EU zakázala vstup běloruským aeroliniím do unijního vzdušného prostoru. Minsk tvrdil, že letoun přinutil k přistání kvůli anonymnímu hlášení o bombě v letadle.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Agrární komora a Zemědělský svaz vyhlásily kvůli dotacím protestní pohotovost a založily krizový štáb

Agrární komora a Zemědělský svaz vyhlásily kvůli dotacím protestní pohotovost a založily krizový štáb. Stalo se tak po jednání s ministerstvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy