Minsk - Běloruské úřady pustí do země tým expertů a umožní mu vyšetřovat příčiny smrti opozičního aktivisty Oleha Bebenina.
Ten byl nalezen předminulý týden oběšený ve své chatě nedaleko Minsku. Policie oznámila, že šlo o sebevraždu.
Bebeninovi spolupracovníci to popírají a obviňují bezpečnostní složky vládnoucího režimu, že tvrdého kritika prezidenta Alexandra Lukašenka zlikvidovaly.
Poté, co pochybnosti vyjádřili i evropští politici včetně místopředsedy Evropského parlamentu Jerzyho Buzka, Bělorusko souhlasí s tím, aby se na případ podívali zahraniční vyšetřovatelé.
"Jsme připraveni pustit do země jednoho nebo dva kriminalisty, aby uskutečnili vlastní vyšetřování. Měly by tak skončit spekulace kolem Bebeninovy smrti, pozvaní experti by měli cizí zavinění vyloučit," uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Andrej Savinyč.
Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) ovšem žádala, aby byl do země vpuštěn celý tým a mohl zcela nezávisle událost vyšetřit.
Minská prokuratura oznámila, že nevylučuje možnost vraždy. "Posuzují se všechny předpokládané verze," prohlásil zástupce běloruského generálního prokurátora Andrej Šved.
Server Charter97.org k dosavadnímu vyšetřování oznámil, že současní běloruští kriminalisté jsou nuceni "sloužit" režimu a není možné od nich očekávat nezávislý a objektivní přístup. Obzvláště jde-li o zločiny, v nichž figurují opoziční politici nebo žurnalisté.
Podle opozice měl aktivista na rukou zhmožděniny a stav jeho páteře prý neodpovídal sebevraždě oběšením.
Pětatřicetiletý Bebenin byl minulý týden pohřeb v Minsku. Jím vedený internetová stránka Charter97.org ostře kritizovala Lukašenka a Bebenin se zapojil do předvolební kampaně jednoho z opozičních vůdců Andreje Sannikova.
V místnosti, kde našli Bebenina oběšeného, byly také dvě prázdné láhve s tvrdým alkoholem. Přátelé a spolupracovníci mrtvého jsou přesvědčeni, že se stal obětí vraždy, fingované jako sebevražda.
Prezidentské volby se v Bělorusku mají konat 19. prosince. Ústava neomezuje počet mandátů pro prezidenta, takže Lukašenko může kandidovat, kolikrát bude chtít.
V čele států stojí od roku 1994 a je tak nejdéle sloužícím prezidentem v Evropě. Evropská unie jeho režim kritizuje za šikanování a pronásledování kritiků i za cenzuru médií.
K Bebeninově případu se Lukašenko zatím veřejně nevyjádřil.