Brusel - Teprve snížení ratingu země z hodnoty AA+ na AA, k němuž se v pátek odhodlala agentura Moody's, přiměla zástupce šesti politických stran vyjednávajících o nové belgické vládě, aby se shodli na rozpočtových škrtech ve výši 11,3 miliardy eur.
Belgie je bez vlády již 530 dní a finanční trhy netrpělivě čekají na signál, že vládní krize bude konečně překonána a politici podniknou nezbytné kroky k tomu, aby se zastavilo zadlužování země.
Nová vláda pod vedením valonského socialisty Elia Di Rupa, kterého král Albert II. pověřil jednáním s liberály a křesťanskými demokraty, by tak mohla podepsat koaliční smlouvu již počátkem prosince.
Smutný rekord, který belgičtí politici svou neschopností dohodnout se vytvořili, vyvolával čím dál větší obavy také v samotné EU, jež čelí nejvážnější krizi ve své historii.
Protahování faktického bezvládí v Belgii po pádu vlád v Řecku a Itálii, předčasné volby ve Španělsku a na Slovensku stejně jako perspektiva brzkého zhroucení vládního kabinetu v Nizozemsku generují totiž další tlak na euro.
Belgický dluh se blíží hranici sto procent hrubého domácího produktu země a pokud by politici neřekli jasně, kde chtějí nalézt úspory, hrozilo, že by úroky ze státních dluhopisů začaly nekontrolovaně růst.
Částka 11,3 miliardy eur, kterou musí nová vláda uspořit v příštích čtyřech letech, odpovídá přiližně deseti procentům belgického HDP. V roce 2015 má být rozpočet země vyrovnaný.
"Díky dosažené dohodě se podaří rozpočet v příštím roce srazit na 2,8 procenta HDP, čímž se podařilo splnit požadavky EU," oznámil po sobotním jednání šesti politických stran Di Rupo.