Belfast - Opakuje se to pravidelně každým rokem. Severoirští protestanti pořádají u příležitosti výročí bitvy u řeky Boyne, ve které Vilém Oranžský porazil vojsko Jakuba II., pochody napříč katolickými čtvrtěmi. Místní mládež se jim v tom snaží zabránit a začíná bitva s policií, jež se demonstranty snaží chránit.
Letošní bitky s policisty pokračovaly i v noci na čtvrtek, byly jen o něco méně intenzivnější než ty, jež se odehrávaly v neděli a pondělí večer. Vzduchem ale znovu létaly zápalné lahve, nejméně jeden automobil začal hořet a několik policistů bylo zraněno.
Od neděli se jejich počet vyhoupl téměř ke stovce. Náměstek ředitele severoirské policie Duncan McCausland proto oznámil, že úřady zahájí vyšetřování a pokusí se na základě několika zatčení identifikovat podněcovatele nepokojů.
Ty jsou nejhorší od roku 2007, kdy se vlády v Ulsteru chopila koaliční vláda protestantské Demokratické unionistické strany (DUP)a katolické Sinn Féin.
"Uděláme vše pro to, abychom dostali příslušné osoby před soud," zdůraznil McCausland v rozhovoru pro stanici BBC.
Kritika koaliční vlády
Další z náměstků policejního ředitele Alistair Finlay ve středu ostře kritizoval koaliční vládu, že nevystoupila proti mladým katolíkům útočícím na policisty energetičtěji.
Nešetřil ani prvního ministra (severoirského premiéra) Petera Robinsona, jmenovaného DUP, a vicepremiéra Marina McGuinesse z Sinn Féin.
Ta odpovědnost za pouliční řádění odmítá a přisuzuje ji "radikálům stojícím mimo struktury strany". Policie je však mírou násili silně zneklidněna.
"Do nepokojů jsou zapleteny i osmileté děti, mládež i dospělí," citovala agentura Reuters policejního ředitele Matta Baggotta.
Existenci křehké koaliční vlády umožnila tzv. Velikonoční dohoda z roku 1998.
Katolící a protestanti mají ale i nadále velmi odlišné názory na tom, jak by měla vypadat budoucnost Severního Irska. Republikáni se chtějí připojit k Irsku, unionisté zůstat součástí Spojeného království.