Belfast dá letišti jméno George Besta

man
21. 3. 2006 20:00
Belfast - Letiště mívají často jména politiků. Paříž má Charles de Gaulle, New York JFK, v Mnichově se přistává na letišti F.J. Strausse.
Bestův dres nechyběl na jeho listopadovém pohřbu.
Bestův dres nechyběl na jeho listopadovém pohřbu. | Foto: Reuters

Nikde však není vzdušný přístav pojmenován po fotbalistovi. V květnu se to změní.

Mezinárodní letiště v největším severoirském městě Belfastu ponese jméno jednoho z nejslavnějších místních rodáků. Někdejší fotbalové superhvězdy George Besta.

Slavnostní přejmenování je naplánováno na 22. května, kdy by bývalý útočník Manchesteru United a severoirské reprezentace oslavil šedesáté narozeniny. Těch se však nedožil, zemřel loni v listopadu po dlouholetých problémech s alkoholem.

Foto: Aktuálně.cz

"Best byl největším severoirským fotbalistou a jedním z nejlepších na světě. Lidé k němu mají dodnes vztah. Pojmenování letiště bude navždy vzdávat čest jeho brilantnímu umění," prohlásil ředitel letiště Brian Ambrose.

Belfastské letiště zažívá boom od doby, kdy se na konci devadesátých let uklidnila politická situace v Severním Irsku a ustaly teroristické útoky. Výrazně se zvýšil počet mezinárodních letů, hlavně ze západní Evropy. Loni letiště odbavilo přes dva milióny cestujících.

Severoirská provincie byla mnoho let spíše než s fotbalem spojována s teroristickou Irskou republikánskou armádou a se sektářským násilím mezi katolíky a protestanty.

George Best
George Best | Foto: www.wikipedia.com

Belfast nyní chystá Bestovi - asi nejslavnějšímu Severnímu Irovi  - další poctu. Před budovou radnice má stát fotbalistova socha.

Bestova kariéra byla ve druhé polovině šedesátých let oslnivá, ale krátká. Brzy ji zničil alkohol. Zatímco se severoirskou reprezentací se hráč žádného úspěchu nedočkal, se svým mateřským klubem Manchester United získal Pohár mistrů, nejcennější evropskou klubovou trofej.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Stovky dětí odebraných na mexicko-americké hranici hledají rodiče

Právníkům a nevládním organizacím se nedaří najít rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých rodin na mexicko-americké hranici kvůli uplatňování politiky "nulové tolerance" vůči migrantům v letech 2017 a 2018. Na problém tento týden upozornil Americký svaz pro občanské svobody (ACLU).

Rozdělování rodin migrantů na hranici s Mexikem se uskutečňovalo na základě politiky nulové tolerance, kterou představila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v dubnu 2018. Postup vedl rozdělení mnoha rodin, než Bílý dům pod náporem kritiky od této praxe ustoupil. V roce 2018 bylo migrantům po překročení hranice odebráno asi 2700 dětí, uvádí deník The New York Times.

V červnu 2018 pak americký soud na základě žaloby podané organizací ACLU rozhodl, že úřady musejí do 30 dní zajistit opětovné spojení rozdělených rodin. Shledání dětí s rodiči se díky tomu podařilo dosáhnout u několika tisíc rodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy