Brusel - Zatímco v Praze zuří boj o to, koho vyslat jako svého zástupce do Evropské komise, její staronový šéf svého favorita má.
Podle vysoce důvěryhodných zdrojů z bruselské administrativy si předseda komise José Manuel Barroso měl přímo říct o stávajícího eurokomisaře Vladimíra Špidlu. A to při jednání s premiérem Janem Fischerem. Špidla je totiž vnímán jako "neškodný kandidát, který v Bruselu nikoho příliš "nepopuzuje".
"Samozřejmě, záleží na tom, kterého kandidáta česká vláda zvolí, ale zdá se, že Špidla má slušnou šanci," říká zdroj z Evropské komise.
Jiné zdroje nicméně hovoří o tom, že by Barrosovi stejně tak nevadil kandidát ODS Alexandr Vondra. A to proto, že je narozdíl od nevýrazného Špidly schopnější komunikátor a politik. "Je jasné, že nová komise musí lépe komunikovat to, co dělá. V případě neviditelného Špidly se toho příliš nedosáhne," říká další z úředníků.
Vondra navíc během českého předsednictví podporoval znovuzvolení Barrosa předsedou komise.
Brusel čeká trpělivě
"Nechce se mi příliš věřit, že ODS dopustí, aby šel do Bruselu zase socialista. Navíc je nesmysl to, o čem se občas spekuluje, že by Špidla mohl být místopředsedou komise jen proto, že už byl komisařem," říká další z vysoce postavených bruselských úředníků.
Česko patří mezi poslední země, které dosud do Bruselu neodeslali jméno svého nového zástupce.
Podle bruselských diplomatů české váhání zatím nemělo takový vliv na případné portfolio. Spíše záleží na tom, koho nakonec vláda zvolí.
Podle dostupných informací by Češi v případě Špidly mohli znovu dostat oblast sociálních věcí, která patří do skupiny méně významných oblastí. Toto portfolio by Vondra coby pravicový politik naopak nejspíš nedostal.
V úvahu pro českého komisaře, ať je to kdokoli, připadá doprava či regionální politika, kterou mají doposud v rukou Poláci.
Vyloučeno není ani životní prostředí, z kterého však bude do budoucna odloupnut boj proti klimatickým změnám. To by zase sedělo ministru životního prostředí Ladislavu Mikovi, jehož jméno se podle informací deníku Aktuálně.cz dostalo na špici seznamu možných kandidátů.
Vyváženost v pravicové době
Jako málo pravděpodobné se naopak jeví oblast vědy a výzkumu. Toto portfolio by si údajně znovu chtěl zopakovat Slovinec Janez Potočnik ale také by zřejmě sedělo bývalému ministrovi pro vědu Johannesi Hahnovi z Rakouska.
Barroso při svém znovuzvolení Evropskému parlamentu slíbil, že komise bude vyvážená. Potřebuje proto alespoň několik socialistů, kteří jsou v menšině, protože v Evropě je většina vlád pravicových.
"Špidla je umírněný socialista, který rozumí ekonomice. Má své cíle jako boj proti chudobě či rovné šance, ale je otevřený cestám, jak toho dosáhnout. Bude-li to prostřednictvím volného trhu, proč ne. Proto je pro Barrosa v podstatě přijatelný," říká bruselský diplomat.
V případě Špidly si ale Česko zřejmě nezíská výraznější profil. Bývalý český premiér není v Bruselu vnímán jako "těžká váha". "Byl by šťastnější v univerzitní knihovně, je to muž silných principů, což je obdivuhodné. Ale on prostě není politický operátor. Tím je naopak Vondra, který miluje komunikaci, užívá si politickou hru," říká další znalec bruselských poměrů.