Baron von Googleberg odstoupil, Merkelová hledá náhradu

Zahraničí Zahraničí
1. 3. 2011 21:40
Ministr obrany zu Guttenberg byl nejpopulárnějším německým politikem. Ale opisoval
Ministr zu Guttenberg přišel o doktorát, teď se stahuje z politiky.
Ministr zu Guttenberg přišel o doktorát, teď se stahuje z politiky. | Foto: Reuters

Berlín - Spolkový ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg, podle průzkumů nejoblíbenější německý politik, v úterý odstoupil z funkce.

Složil i poslanecký mandát a aspoň na čas se stahuje z veřejného života.

"Je to nejbolestivější krok mého života," řekl politik doslova. "Udělal jsem ho nejen kvůli diskusi o mé disertační práci, ale i kvůli otázce, zda jsem ještě schopen dostát nárokům, které sám na sebe kladu."

O Guttenbergově záměru informoval už ráno deník Bild a po něm i další média.

Ministr odstoupil poté, co vyšlo najevo, že části své disertační práce opsal a neuvedl v poznámkách patřičné zdroje. Tím si v médiích vysloužil přezdívku "baron von Googleberg".

"Někdo se možná ptá, proč dělám tento krok až teď. Nikdo se nechce vzdát dobrovolně úřadu, který je pro něj srdeční záležitostí," vysvětlil odstupující ministr. "Sluší se nechávat za sebou aspoň částečně čistý stůl."

Foto: Reuters

Na nesrovnalosti kolem Guttenbergovy disertace upozornil jako první list Süddeutsche Zeitung. Ministr nejdříve obvinění odmítal.

Pak připustil, že chyboval, a omluvil se. Přestal používat titul, ale odstoupit původně nechtěl. Na jeho rezignaci naléhala opozice a podle vládních zdrojů i kancléřka Angela Merkelová.

Guttenberg je členem bavorské CSU, sesterské strany vládnoucích křesťanských demokratů (CDU). V předchozí vládě byl ministrem hospodářství, post šéfa ozbrojených složek mu ale sedl ještě víc.

Už v době vedení ekonomického resortu se z něj stal politik, který vévodil žebříčkům popularity. Sympatie Němců si získal hlavně tím, jak postupoval v kauze krachující automobilky Opel.

Guttenbergovo opisování dělalo starosti i kancléřce Merkelové. Dostala i otevřený dopis, který podepsaly tisíce lidí.
Guttenbergovo opisování dělalo starosti i kancléřce Merkelové. Dostala i otevřený dopis, který podepsaly tisíce lidí. | Foto: Reuters

Aféra s Guttenbergovým opisováním v posledních dnech dominovala zpravodajství německých médií.

Nelibě nesli ministrovo plagiátorství také studenti a profesoři německých vysokých škol. Otevřený dopis Angele Merkelové, který Guttenberga kritizoval, podepsalo během několika dní na 35 tisíc lidí.

Guttenberg byl považován za možného budoucího kancléře. Skandál s opisováním ho ale výrazně oslabil.

Vycházející hvězda německé politiky to ostatně přiznala i ve svém posledním projevu v roli šéfa resortu obrany. "Na závěr ještě větu, která může znít v podání politika neobvykle: Byl jsem vždycky připraven bojovat, ale dostal jsem se na pokraj svých sil," uvedl Karl-Theodor zu Guttenberg.   

 

Právě se děje

Další zprávy