Bangkok (BBC) - Američan uvězněný za to, že ilegálně navštívil zadržovanou prodemokratickou vůdkyni Aun Schan Su Ťij, byl dnes propuštěn a deportován.
Byl mu tak odpuštěn původně sedmiletý trest, k němuž byl odsouzen.
John Williams Yettaw, jehož zdravotní stav je popisován jako "křehký", opustil Barmu v letadle spolu se senátorem Jimem Webem, který vyjednal tuto dohodu v sobotu s vůdcem vládnoucí barmské junty, generálem Than Shwem.
Kvůli tomu, že Yettaw navštívil Aun Schan Su Ťij, jí bylo prodlouženo domácí vězení o 18 měsíců. Uzavřena ve svém domě přitom zůstala čtrnáct let za poslední dvě dekády. Yettaw byl nyní převezen letadlem do thajského Bangkoku, do nemocnice spadající pod americkou ambasádu.
"Ráno měl zdravotní příhodu, když mu četli příkaz k deportaci. Nyní prochází lékařským vyšetřením a brzo bude schopen vrátit se k rodině", upřesnil senátor Webb.
Yettawova žena Betty řekla BBC v sobotu, že byla šťastná, když vyslechla úžasnou zprávu, že bude propuštěn.
Senátor Webb poděkoval vládním představitelům Barmy: "Nepřišel jsem se omluvit za činy, které spáchal, ale věřím, že to od vaší vlády bylo dobré gesto, že mu z humanitárních důvodů umožníte vrátit se domů k rodině."
Yettawova kauza má více rozměrů. Excentrický Američan si své problémy způsobil sám, neboť z jakéhosi božího vnuknutí přišel Aun Schan Su Ťij varovat před nebezpečím, jež nemělo faktický základ. Nicméně to, že jej junta chtěla exemplárně potrestat, přičítají zahraniční pozorovatelé spíše tomu, že se momentálně vládnoucí diktatura snaží zastrašovat své oponenty před blížícími se volbami.