Babiš to řekl na tiskové konferenci po skončení rekordně dlouhého summitu, který začal už v neděli v podvečer a právě kvůli dlouhým "bojům o Timmermanse" se protáhl až do dnešního večera. Český premiér jej nakonec absolvoval celý, kvůli debatě o budoucnosti Evropy v příštích pěti letech nakonec zřejmě až na čtvrtek posunul významné domácí politické jednání v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem a šéfem koaličních sociálních demokratů Janem Hamáčkem.
"Pro nás je důležité to, že jsme - Česko a země Visegrádu společně s Itálií - zabránili prosazení spitzenkandidáta. Od začátku jsme tento systém kritizovali, odmítáme jej. A nakonec jsme byli úspěšní," prohlásil Babiš.
Na hlavu dlouholetého nizozemského a evropského politika Timmermanse v minulých dnech premiéři Česka, Polska a Maďarska snesli řadu kritických výhrad: od jeho údajného promigračního postoje přes zaujatost a neznalost Střední Evropy a obvinění z názorové blízkosti ke komunismu až po osočení z toho, že je "mužem George Sorose", tedy filantropa podporujícího občanskou společnost, kterého především Budapešť vnímá jako svého úhlavního nepřítele.
Německá ministryně, která by se po potvrzení europarlamentem měla od listopadu na pět let ujmout vedení Evropské komise po Jeanu-Claudeu Junckerovi, je podle Babiše zkušená konzervativní politička, spolupracovnice kancléřky Angely Merkelové se zkušeností z vládní i soukromé sféry. Evropští i čeští politici a diplomaté ji podle českého premiéra dobře znají třeba z různých jednání Severoatlantické aliance.
"Zná Českou republiku, zná náš region, pro nás je to samozřejmě podstatně lepší volba než Timmermans," prohlásil Babiš.